Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Poznańska reforma prawa

Poznańska reforma prawa

O I Kongresie Wielkopolskich Prawników, czyli o oczekiwaniach, o wspólnym działaniu najwybitniejszych teoretyków prawa i wielkopolskich praktyków, czyli spotkania z Mistrzami Wydziału Prawa UAM, o szczegółowym przebiegu Kongresu i jego gościach rozmawiamy z sędzią Krzysztofem Józefowiczem, prezesem Sądu Okręgowego w Poznaniu.

– Prawo jakie jest nie trzeba nikomu mówić. Cieszyć się zatem trzeba z inicjatywy zorganizowania Pierwszego Kongresu Prawników Wielkopolskich, aby uzdrowić w końcu nasze ustawodawstwo, aby prawo było takie po poznańsku, czyli jak trzeba…

-To dopowiedzenie, że po poznańsku to dobre określenie. Pod koniec 2009 roku wpadłem na pomysł, aby zorganizować kongres prawników wielkopolskich, aby w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele wszystkich grup zawodowych działających w Poznaniu i Wielkopolsce. Kongres ten miałby służyć uzyskaniu odpowiedzi w jaki sposób udoskonalić niefunkcjonalne prawo. Na taką propozycję pozytywnie odpowiedziały władze wszystkich poznańskich korporacji prawnych, a więc adwokaci, notariusze, radcy prawni, komornicy, prokuratorzy i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Celem kongresu jest próba wskazania jakie zmiany powinny nastąpić w poszczególnych gałęziach prawa, aby wymiar sprawiedliwości, w tym najszerszym pojęciu funkcjonował sprawnie, z korzyścią dla obywatela. Sens tego spotkania jest taki, aby dokonać próby odpowiedzi na fundamentalne pytania i to w postaci, na którą wyrażają zgodę przedstawiciele wszystkich grup zawodowych. Nam nie chodzi o przegłosowywanie jakiejś koncepcji,ale osiągnięcie consensusu i wyjścia z nim na forum publicznym.
-Kongres de facto już trwa, bo obradują podstoliki, które wypracowują to wspólne stanowisko w najważniejszych kwestiach zmiany prawa, i jak nieoficjalnie wiem, często tam się iskrzy.
– I bardzo dobrze, że iskrzy. Do tej pory swoje koncepcje przedstawiali osobno, i adwokaci, i radcy, i komornicy, i sędziowie, i notariusze. Stwarzało to wrażenie, że dany projekt jest dobry wyłącznie dla danej grupy zawodowej. Natomiast celem tego kongresu jest wypracowanie takich zmian, które akceptują wszystkie prawnicze grupy zawodowe. W tej chwili obraduje sześć , jak Pan powiedział podstolików: zespól prawa karnego, któremu przewodniczy sędzia Henryk Komisarski, zespól prawa cywilnego pod przewodnictwem sędziego Andrzeja Daczyńskiego; zespól prawa cywilnego materialnego pod przewodnictwem prof. UAM, dr hab. adwokata Macieja Gutowskiego; zespól prawa gospodarczego pod przewodnictwem radcy prawnego prof. Krystiana Ziemskiego; zespól prawa rodzinnego, któremu przewodniczy adwokat Zenon Marciniak i zespół prawa administracyjnego, któremu przewodniczy sędzia WSA Maciej Jaśniewicz. Ich ustalenia będą podstawą końcowej rezolucji.
-Do kogo ona ma trafić?
-Działamy w dwóch płaszczyznach. Po raz pierwszy od bardzo dawna w jednym miejscu spotkają się ci wszyscy, którzy mają wpływ na tworzenie i stosowanie prawa. Swój udział potwierdzili: Krzysztof Kwiatkowski,minister sprawiedliwości, Andrzej Seremet, prokurator generalny, Bohdan Zdziennicki, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Sejm będzie reprezentować Andrzej Dera, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Ustawodawczej, a Senat Piotr Zientarski, przewodniczący Senackiej Komisji Ustawodawczej, obecni będą wielkopolscy posłowie. No i jest druga płaszczyzna. Liczymy, że dzięki mediom, które serdecznie zapraszam, o naszej końcowej rezolucji dowie się cała Polska.
-Mówił Pan o wspomaganiu ze strony teoretyków prawa?
-Tak. Bardzo cieszy mnie, że kongres wspomagają zawodowi prawnicy, ale i włączyli się teoretycy prawa. Wsparł nas prof. Tomasz Sokołowski, dziekan Wydziału Prawa UAM i wielu innych, wybitnych naukowców. Wykłady inauguracyjne wygłoszą profesorowie Sławomira Wronkowska, Zbigniew Radwański, Roman Hauser, Andrzej J. Szwarc. Chyba te nazwiska mówią same za siebie. To jest takie pierwsze, na takim szczeblu spotkanie najwybitniejszych prawników z uczelni z praktykami prawa. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana, bo drogi teoretyków, nauczycieli prawa i praktyków, absolwentów wydziału prawa nie tylko w Poznaniu szybko się rozchodzą.
-A zatem jaki będzie przebieg Pierwszego Kongresu Wielkopolskich Prawników?
-Zaczynamy w poniedziałek 24 maja o 10.30 w sali 100 Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie kongresu. W godzinach popołudniowych prace końcowe sześciu komisji, które maja wypracować ostateczne wnioski. Spotkania te są otwarte. We wtorek 25 maja, znowu w sali 100 nastąpi zamknięcie kongresu poprzez przyjęcie stosownej uchwały programowej. To jest oczywiście program ramowy i jakieś zmiany mogą nastąpić. Tym bardziej, że nie jesteśmy dogmatyczni, a wprost przeciwnie, bardzo elastyczni. Najważniejsze, aby cały kraj zobaczył, że w Poznaniu prawnicy z różnych korporacji potrafią się zjednoczyć dla powszechnego dobra czyli naprawy złego prawa.

Sprawdź także

Nowy Prokurator Krajowy

Premier powołał nowego prokuratora krajowego, pana Dariusza Korneluka w związku z tym, że tym, że …