Strona główna / Aktualności / Pożyczki dla małych i średnich firm

Pożyczki dla małych i średnich firm

Skontrolowane przez NIK regionalne fundusze poręczeniowe i pożyczkowe ? ułatwiające małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do finansowego wsparcia ich działalności ? były dobrze przygotowane do działania. Poręczeń i pożyczek udzielały zgodnie z obowiązującymi zasadami. NIK zwróciła jednak uwagę, że Fundusze nie wykorzystywaływ pełni swojego potencjału, a większość z nich nie znała rezultatów udzielonej przez siebie pomocy. Ograniczony dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do finansowego wsparcia działalności gospodarczej jest jedną z barier rozwoju ekonomicznego kraju. Aby temu zaradzić, wiele samorządów utworzyło regionalne fundusze poręczeniowe i pożyczkowe.
Skontrolowane przez NIK Fundusze (17) były dobrze przygotowane do prowadzenia swojej działalności statutowej. Poręczeń i pożyczek udzielały zgodnie z obowiązującymi zasadami. Stwierdzone nieprawidłowości miały charakter jednostkowy. NIK zwróciła jednak uwagę, że Fundusze nie monitorowały efektów udzielonej przedsiębiorcom pomocy i na to, że przy posiadanym kapitale mogłyby udzielić więcej poręczeń i pożyczek. Cały raport na stronie NIK.

Sprawdź także

List otwarty Adama Bodnara

List otwarty Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara do prezydenta Lecha Wałęsy i pozostałych sygnatariuszy …