Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Prawa człowieka i film

Prawa człowieka i film

Trwa 19. edycja Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Zapraszamy na konkurs najlepszych filmów z prawami człowieka w tle, a 17 maja na debatę po filmie “Kierowcy Diabła”, podczas której przyjrzymy się rzeczywistości współistnienia dwóch zwaśnionych stron konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Spotkajmy się w kinie lub online!

Konkurs filmów o prawach człowieka

Co roku Amnesty International Polska przyznaje nagrodę za najlepszy film o prawach człowieka w ramach festiwalu MDAG. W tegorocznej edycji konkursu weźmie udział 11 obrazów: o doświadczeniu uchodźstwa i życiu w ogarniętych konfliktami obszarach, o trudnych wyborach w historycznych czasach oraz o walce o środowisko naturalne, swoje prawa i swoją przyszłość.

Filmy będzie można obejrzeć stacjonarnie w dniach 13-22 maja w ośmiu wybranych miastach w Polsce oraz online pomiędzy 24 maja a 5 czerwca na stronie www.mdag.pl.

Film, który w ocenie jury najbardziej przyczynia się do budowania świadomości na temat praw człowieka, otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 3000 euro. Tytuł zwycięskiego obrazu poznamy 19 maja.

“Obcy w swoim domu: Palestyńczycy a Izrael” – debata po filmie “Kierowcy diabła”. Transmisja online

Jak wygląda życie Palestyńczyków w państwie Izrael i na terenach przez nie kontrolowanych? Jak relacje władzy determinują codzienne życie mieszkańców zwaśnionych stron? Jak żyć w świecie zdominowanym przez strach i nieufność?

17 maja ok godz. 19:30 (wprost po projekcji filmu, która rozpocznie się o godz. 18 w Kinotece w Warszawie) zapraszamy na debatę po filmie “Kierowcy diabła”: w kinie lub online. Porozmawiamy o relacjach palestyńsko-izraelskich, trudnej rzeczywistości regionu targanego długoletnim konfliktem oraz o raporcie Amnesty International dotyczącym polityki apartheidu Izraela wobec Palestyńczyków.

W debacie uczestniczyć będą: Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska, Michał Wojnarowicz – analityk ds. Izraela PISM oraz Jarosław Kociszewski – dziennikarz, wieloletni korespondent z Bliskiego Wschodu.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Bryc – ekspertka ds. polityki Izraela oraz Rosji.

Debata będzie transmitowana na naszym profilu Facebook.

Sprawdź także

Tylko UAM

Wydział Prawa UAM wśród najlepiej przygotowujących na aplikacje prawnicze  Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało podsumowanie wyników egzaminów wstępnych …