Najnowsze informacje

Prawa Człowieka w Filmie

?Behemot? oraz ?Syryjska love story? ex aequo zwyciężyły w konkursie o nagrodę WATCH DOCS. Jury doceniło Seana McAllistera oraz Zhao Lianga uzasadniając werdykt tym, że obaj twórcy odważnie podejmują bardzo ważne i aktualne tematy w wyjątkowy i zaskakujący sposób. W ?Syryjskiej love story? Sean McAllister towarzyszy rodzinie
przeżywającej wstrząsy, wojnę i wygnanie, pozwalając nam śledzić z bliska jej podróż przez miłość, strach, stratę i w końcu ? wyobcowanie. Zhao Liang w ?Behemocie? zabiera nas do dantejskiego piekła chińskiej kopalni i towarzyszącego jej przemysłowego kompleksu. Poprzez niesamowite obrazy, subtelnie dopracowaną ścieżkę dźwiękową i mistrzowski montaż reżyser tworzy niezwykłe dzieło sztuki o ludzkiej godności i przetrwaniu w czasach chciwości i destrukcji.
Nagroda Publiczności została przyznana polskiemu dokumentowi ?Mów mi Marianna? w reżyserii Karoliny Bielawskiej. Pozostałe miejsca w głosowaniu widzów zajęły filmy: ?Nadejdą lepsze czasy?, ?W krainie karteli?, ?Mężczyzna, który naprawia kobiety? oraz ?Jak zmienić świat?. Laur przyznawany przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ? Nagrodę im. Marka Nowickiego ? otrzymał w tym roku Nick Broomfield, a jego filmy były pokazywane w retrospektywnej sekcji przekrojowo ukazującej twórczość reżysera.
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS konkurowało 15 filmów, natomiast podczas całego Festiwalu przez 7 dni przedstawiono ponad 60 dokumentów podczas blisko 100 seansów. Gdy w Warszawie 10 grudnia kończył się Festiwal, w Mińsku zaczynała się właśnie pierwsza edycja WATCH DOCS na Białorusi.
Dzięki zaangażowaniu białoruskiej organizacji pozarządowej Zvyano do 13 grudnia widzowie w Mińsku mogli oglądać 17 filmów z ubiegłorocznej edycji WATCH DOCS i spotkać się z gośćmi Festiwalu. WATCH DOCS w Mińsku to inicjatywa oddolna i oparta całkowicie na wolontariacie. Wkrótce rusza także Festiwal Objazdowy, który przez cały rok odwiedzi wiele polskich miast.

Sprawdź także

Marsz 1000 Tóg

11 stycznia 2020 roku zapisał się na trwałe w naszych sercach. Tego dnia tysiące prawników: …

Strona główna / Aktualności / Prawa człowieka w filmie

Prawa człowieka w filmie

Kolejny raz niemal każdy kinoman będzie mógł poczuć się mieszkańcem globalnej wioski. Dzięki wsparciu Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych 4 filmy festiwalu filmowego PLANETE+ DOC zostaną pokazane jednocześnie widzom w 21 kinach Polski.W wybranych miastach po filmie „Zamrażając lód: odbędą się również debaty, dotyczące globalnego ocieplenia. Spośród pokazywanych filmów (Duchy naszego systemu, Duch piramidy, Kto cię uczył jeździć?, Zamrażając lód) widzowie wybiorą najlepszy film, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Głosowaniu towarzyszy konkurs dla publiczności, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. W wybranych miastach po filmie „Zamrażając lód” odbędą się również debaty, dotyczące globalnego ocieplenia, współorganizowane z Greenpeace Polska i Fundacją im. Heinricha Bölla.
Weekend z Planete DOC+ w Kinie Muza
17 maja, piątek – 18.00 ?Duch piramidy?;
18 maja, sobota 16.30 Kto cię uczył jeździć?; 18.00 ?Zamrażający lód? po seansie debata , w której wezmą udział: Ewa Koś – radna Sejmiku Szczecińskiego i członkini Partii Zielonych 2004, 19 maja, niedziela godz 18.00 ?Duchy naszego systemu? po seansie debata, w której udział wezmą – Dariusz Gzyra, Stowarzyszenie Empatia – Monika Bakke, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – Patryk Zdrojewski, Stowarzyszenie Otwarte Klatki moderatorka: Kinga Letkiewicz Bilety: 10 zł
W Warszawie Planete Doc Film Festival ruswza 10 maja. Jak co roku będzie na nim gościć również Amnesty International wraz z nagrodą na najlepszy dokument o prawach człowieka i debatą – tym razem porozmawiamy o migrantach i uchodźcach w Europie po filmie „Zawsze obcy” 10 maja o godz. 18.00. W tegorocznym konkursie filmów opowiadających o prawach człowieka jury Nagrody Amnesty International przyzna 3 000 euro jednemu z 9 najlepszych filmów o tej tematyce. W skład jury wejdą: Draginja Nadażdin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazeta Wyborczej). Lista filmów biorących udział w konkursie dostępna jest na stronie festiwalu.

Sprawdź także

Bez narzędzi ani rusz

Dbajmy lepiej o prawa człowieka: apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o ratyfikację instrumentów prawa międzynarodowego …