Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Prawnicy bronią konstytucji

Prawnicy bronią konstytucji

Czas jest ekstraordynaryjny, środowiska sędziowskie i adwokackie współdziałają teraz w celu obrony konstytucji i praworządności – podkreślała w piątek Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Podziękowała sędziom i adwokatom za „bardzo dużą odwagę” w tych działaniach.

O wsparciu dla środowiska sędziów zapewniał w imieniu adwokatów Jacek Trela, prezes Naczelnej rady Adwokackiej. W piątek w Warszawie zorganizowana została konferencja „Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918-2018. Czy historia może nas czegoś nauczyć?” współorganizowanej przez Stowarzyszenie imienia profesora Zbigniewa Hołdy, Naczelną Radę Adwokacką w Warszawie, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Sędziów Themis oraz Uniwersytet Warszawski.
„Głęboki ukłon i podziękowanie”

Przemawiając na otwarcie konferencji – jako pierwsza – prezes Sądu Najwyższego mówiła, że w „tak zwanych normalnych czasach” środowiska sędziowskie i środowiska adwokackie nie stykają się ze sobą, „bo zawsze jest podejrzenie, że mogą mówić o sprawach, które są na wokandzie”. – Czas jest ekstraordynaryjny i pięknie się stało, że środowisko sędziowskie i środowisko adwokackie razem ze sobą współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności – powiedziała Gersdorf.
Dodała, że obrona praworządności i konstytucji wymaga od sędziów „bardzo dużej odwagi”. – Nigdy nie spodziewałam się, że sędziowie sądów powszechnych tak wspaniale będą się zachowywać, za co im składam głęboki ukłon i podziękowanie – powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Podziękowała też adwokatom. – Co my, biedni sędziowie, byśmy zrobili, jak nas wzywają na postępowania dyscyplinarne bez adwokata. To oni umieją występować w sądzie. Dziękuję im, że są, nie obawiają się i że nas bronią – oświadczyła. Gersdorf dodała też, że „dzięki adwokatom i ich podstawie Sąd Najwyższy zawsze opowiadał się za niezależnością i niezawisłością sądownictwa jako podstawą praworządności”
Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokrację” Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela nawiązując do przemówienia Gersdorf podkreślił, że sędziowie i adwokaci w ostatnich latach potrafią zgodnie współpracować w obronie demokracji bez żadnych podejrzeń o stronniczość i obronę własnych interesów. – Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokrację – powiedział Trela. Jak podkreślił, niezwykle ważne jest utrzymanie odrębności władzy sądowniczej. – Niezależne sądy to dzisiaj jedyna szansa na obronę demokracji. Niezależne sądy są ostoją demokracji. Dlatego adwokatura tak żarliwie wspiera walkę sędziów o niezależność sądów i ich wewnętrzną niezawisłość – oświadczył. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreślił, że dla adwokatury jest „nie do zaakceptowania prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wydają wyroki, które nie podobają się władzy”.
Trela o prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów: nie do zaakceptowania W ostatnich miesiącach przed rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych przesłuchano wielu sędziów. We wrześniu rzecznik dyscyplinarny w charakterze świadków przesłuchał sędziów: prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia sędziego Krystiana Markiewicza i rzecznika tego stowarzyszenia sędziego Bartłomieja Przymusińskiego oraz sędzię Ewę Maciejewską z Łodzi, która zadała w końcu sierpnia pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Przesłuchiwany wtedy był także sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya, który na kanwie jednej ze spraw kryminalnych postanowił wystąpić z pytaniem do TSUE. W połowie października sędzia Tuleya został ponownie przesłuchany jako świadek przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego. Pierwsze przesłuchanie dotyczyło udziału sędziego Tulei w życiu publicznym, zaś drugie – pytań prejudycjalnych do TSUE.
– Nie do zaakceptowania jest prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wypowiadali się krytycznie o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Nie do zaakceptowania jest też prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy prowadzą działania edukacyjne o konstytucji – mówił Trela. Dodał, że adwokaci muszą mówić krytycznie i protestować wobec tych postępowań dyscyplinarnych. Trela zapewnił sędziów, że adwokaci wiedzą o postępowaniach dyscyplinarnych i monitorują to zjawisko. – Nie pozwolimy, żeby tym sędziom stała się krzywda za działania propaństwowe i prospołeczne – oświadczył. W piątkowej konferencji uczestniczyli liczni przedstawiciele środowiska adwokackiego i sędziowskiego. W dyskusji głos zabrali między innymi profesor Adam Strzembosz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Rymar czy profesor Andrzej Friszke. (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …