Strona główna / Aktualności / Prawnicy o przyszłości kancelarii

Prawnicy o przyszłości kancelarii

Prawnicy pesymistycznie oceniają sytuację na rynku. Tak wynika z badań WK Indeks przeprowadzonych przez firmę IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, o czym donosi portal adwokatura.pl Zdaniem prawników w tym roku wzrośnie bezrobocie i inflacja, będzie niższy popyt na usługi prawnicze, a sytuacja gospodarcza pogorszy się. Taka ocena zaskakuje mec. Beatę Gessel-Kalinowską vel Kalisz. Jej zdaniem wyniki te są zadziwiająco oderwane od tendencji ogólnych w gospodarce. Być może opinia kancelarii prawnych wynikała ze specyficznej grupy obsługiwanych klientów. Mecenas Gessel uważa, że wpływ na takie postrzeganie spraw wynika ze specyfiki obsługiwanych klientów. – Wiele kancelarii obsługuje firmy budowlane, które rzeczywiście są w słabej sytuacji finansowej ? stwierdza. Adw. Joanna Affre rozwiązanie trudnej sytuacji prawników widzi w zdobywaniu ściśle określonego doświadczenia zawodowego. ? Kancelarie chętniej będą zatrudniać prawników, którzy są ekspertami w wąskich dziedzinach prawa. Ogólna praktyka nie ma przyszłości, o specjalizacji trzeba zacząć myśleć już na studiach. ? twierdzi. Potwierdzają to wyniki ankiety.
W tym roku kancelarie chętniej będą zatrudniały adwokatów i radców prawnych z dużym doświadczeniem zawodowym. Mecenas Affre zwróciła też uwagę, że sytuacja ekonomiczna adwokatów nie jest jednakowa w całym kraju. ? Mamy luksus, że pracujemy w Warszawie. Mamy do czynienia z dużym biznesem. W mniejszych miastach zdobycie klienta stanowi większy problem. Gro adwokatów skupia się na obsłudze osób fizycznych. Twierdzenie to potwierdziła r.pr. Agnieszka Rabenda-Ozimek, która prowadzi kancelarię w Warszawie i na ilość prowadzonych spraw nie narzeka. Zaznacza jednak, że zmienia się specyfika prowadzonych spraw. Obecnie wielu klientów prosi o mediacje z bankami w sprawie spłaty długów, wzrosła również ilość spraw dotyczących prawa pracy. Podkreślała, że odczuwalna jest duża konkurencja. Pierwsze pytanie jakie słyszy od osoby zainteresowanej pomocą prawną to ile kosztuje porada.
Najprawdopodobniej właśnie z powodu konkurencji na rynku ankietowani w tym roku prawnicy niechętnie odpowiadali na pytania dotyczące stawek. Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych również sukcesu dopatruje się w specjalizacjach prawniczych. Uważa, że prawnicy powinni być bardziej aktywni i szukać perspektywicznych specjalizacji. ? Czy my potrafimy korzystać z tego co daje rynek? On daje wielkie możliwości. Obecne warunki nie są gorsze, są inne. ? przekonywał.
W tym roku ankietowanym zadano pytania o skutki deregulacji. Zdecydowana większość uważa, że obniży się jakość świadczonych usług. Tak odpowiedziało 56% badanych z dużych kancelarii adwokackich, 58% prawników in-house i aż 81% prawników z kancelarii lokalnych. Zdaniem ankietowanych deregulacja spowoduje, że usługi prawne staną się bardziej dostępne i tanie (tak uważało 61% prawników z dużych kancelarii, 63% prawników in-house oraz 41% z kancelarii lokalnych). Ponad połowa jest zdania, że konsekwencją deregulacji będzie obniżenie prestiżu zawodu prawniczego (66% dużych kancelarii, 53% prawników in-house i 74% kancelarii lokalnych). Goście konferencji podsumowującej wyniki badań WK Indeks zgodnie twierdzili, że deregulacja głównie dotknie klienta, gdyż w Polsce nadal niska jest świadomość prawna. Zdaniem adw. prof. Adama Mariańskiego w zaistniałej sytuacji adwokaci i radcy prawni powinni wyróżniać się jakością. Zdaniem mec. Affre deregulacja nie rozwiąże problemu bezrobocia, jest to sposób na przesunięcie i zamaskowanie problemu. Przypomniała, że w Niemczech, gdzie dostęp do zawodu jest szeroko otwarty, prawnicy dorabiają jako taksówkarze. Stwierdziła, że Polska nie jest przygotowania na taką deregulację ze względu na braki w systemie edukacyjnym, który nie ma aspektu praktycznego i nie przygotowuje do wykonywania zawodu.
Badania WK Indeks przeprowadzono po raz 11. Ich celem jest ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych. W badaniach udział wzięło 18 partnerów reprezentujących największe kancelarie prawnicze działające w Polsce, 130 wspólników i partnerów reprezentujących kancelarie prawnicze z siedzibą w jednym z województw: lubelskim, małopolskim, podlaskim, pomorskim lub wielkopolskim oraz 19 prawników in-house, zajmujących się obsługą prawną przedsiębiorstw, w których są zatrudnieni.
Ankiety przeprowadzono telefonicznie w dniach 15 kwietnia ? 22 czerwca 2012 r.

Sprawdź także

PAD-aleć został pozwany

Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpocznie się 10 maja cywilny proces, w którym pozwanym jest Prezydent …