Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Prawo do zgromadzeń spontanicznych

Prawo do zgromadzeń spontanicznych

Kolejny apel w sprawie nowelizacji prawa o zgromadzeniach ?Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach w obecnym kształcie stanowi poważne zagrożenie wolności zgromadzeń? ? ostrzegali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Fundacji Panoptykon, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Organizacje poinformowały o złożeniu na ręce Marszałka Senatu apelu o nieprzyjmowanie nowelizacji prawa o zgromadzeniach w obecnym kształcie. Prace nad projektem nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach rozpoczęły się z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego w odpowiedzi na zajścia, które miały miejsce 11 listopada 2011 r. Po przyjęciu z końcem czerwca br. poprawek przez Sejm projekt trafił do Senatu. W ubiegłym tygodniu rozpatrywały go trzy senackie komisje. Przeciwko nowelizacji w obecnym kształcie organizacje pozarządowe protestowały już wcześniej wielokrotnie.
?W czerwcu ponad trzydzieści organizacji pozarządowych podpisało się pod listem otwartym do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz? ? mówi Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. ?Apelowaliśmy o nieprzyjmowanie nowelizacji w takim kształcie i szczegółowe przeanalizowanie tego projektu? ? dodaje. Nowelizacja ustawy przewiduje wydłużenie terminu na zgłaszanie zawiadomienia o zgromadzeniu z trzech do sześciu dni przed datą planowanego zgromadzenia. ?Skutkiem tego może stać się sparaliżowanie organizacji pokojowych zgromadzeń? ? mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dr Adam Bodnar wskazuje również, że nowelizacja nie przewiduje zgodnego z standardami mechanizmu odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia. ?W świetle nowelizacji odwołanie ma rozpatrywać organ administracji. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem, z punktu widzenia ochrony wolności zgromadzeń, byłoby, gdyby odwołanie rozpatrywał sąd? ? mówi dr Adam Bodnar. Pomimo licznych wcześniejszych postulatów nowelizacja w obecnym kształcie w żaden sposób nie odnosi się do kwestii zgromadzeń spontanicznych. ?Tymczasem w życiu publicznym coraz więcej jest sytuacji niespodziewanych, wymagających nagłej reakcji, które powodują potrzebę spontanicznego gromadzenia się ludzi? ? mówi Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Organizacje ostrzegają, że brak możliwości zorganizowania zgromadzeń spontanicznych, w połączeniu z wydłużonym terminem na zgłaszanie zawiadomienia, może naruszać istotę wolności zgromadzeń. ?Mamy nadzieję, że Senat zrezygnuje z ograniczania wolności zgromadzeń i odrzuci nowelizację ustawy. Jeśli tak się nie stanie, zmiany ? po podpisaniu przez Prezydenta ? wejdą w życie. Wtedy pozostanie walka o to, by ustawą zajął się Trybunał Konstytucyjny? ? mówi Katarzyna Szymielewicz.- Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowała się na wystąpienie do Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. wolności zgromadzeń? ? mówi dr Adam Bodnar.W naszym wystąpieniu – podkresla- wskazujemy na te postanowienia nowelizacji, które są niezgodne z międzynarodowymi standardami.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …