Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Premieruszek kłamczuszek

Premieruszek kłamczuszek

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu tygodnikowi ?Der Spiegel?. Uzasadniał w nim konieczność dogłębnej reformy systemu sądownictwa. Argumenty premiera dokładnie przeanalizował profesor prawa europejskiego z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, Laurent Pech i opublikował swoje wnioski na Twitterze. Przeprowadzając analizę posłużyłsię m.in. raportem Komisji Europejskiej na temat systemów sądowniczych w Unii. Wywód ten stał się pewną sensacją w Brukseli, podczas spotkania przywódców 27 krajów członkowskich Unii. Okazało się bowiem, że polski premier nie trzyma się zbytnio prawdy.
Wywiad przeprowadzony był w języku polskim, ale opublikowany został po niemiecku i angielsku, a więc cytaty mogą lekko odbiegać od dokładnego tekstu wypowiedzi premiera. Sens jednak pozostał. I tak premier Morawiecki powiedział dziennikarzowi ?Der Spiegel?, że według sondaży trzy czwarte Polaków uważa sądownictwo za ?złe? lub ?bardzo złe?. Tymczasem profesor Pech przedstawił wyniki Eurobarometer ? stałego badania międzynarodowego, zlecanego przez Komisję Europejską, z których wynika, że w 2017 roku, 50 procent Polaków uważało niezależność sądów za ?dobrą? lub ?bardzo dobrą?. Co ważne stosunek Polaków do sądów, według tego badania, sytuuje nasz kraj w samym środku wśród wszystkich 28 krajów Unii. O największej bolączce sądów, czyli przewlekłości procesów premier Morawiecki powiedział: ?Nasze sądy są całkowicie nieskuteczne, podejmowanie decyzji zajmuje im mnóstwo czasu i nie są przejrzyste?. To również podważył profesor Pech przedstawiając badanie prezentowane we wspomnianym raporcie Komisji które wskazuje, że polskie sądy I instancji są na piątym miejscu w Unii (na 23 kraje, z których dostępne są dane) w rozstrzyganiu spraw. O nadmiernych kosztach systemu Morawiecki powiedział: ?Polska wydaje trzy razy więcej na sędziów niż średnia wśród krajów UE?. Z badań przedstawionych przez profesora Pecha, a zebranych przez Europejską Komisję na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ), która jest afiliowana przy Radzie Europy, wynika, że polskie wydatki na wymiar sprawiedliwości, w przeliczeniu na jednego obywatela, wyniosły w 2014 r. 49 euro i były dużo poniżej europejskiej średniej ? 60 euro.
Profesor Pech zadaje kłam również innym wypowiedziom premiera Morawieckiego. Między innymi porównaniom liczby sędziów polskich do francuskich, jak również wypowiedzi o braku dekomunizacji w sądach: ?Nie doszło do zwolnienia sędziów skażonych przez czasy komunizmu. W dawnych Niemczech Wschodnich, po weryfikacji przez Agencję Gaucka, tylko 58 proc. sędziów i prokuratorów mogło utrzymać pracę. W Polsce było to 100 procent?. Nie tylko profesor Pech, powołując się na materiały prasowe, zaprzecza słowom premiera. Od lat profesor Adam Strzembosz, który przewodniczył Sądowi Najwyższemu zaraz po obaleniu komunizmu wielokrotnie informował w wywiadach, że w sądzie tym przeprowadzono najgłębszą z możliwych czystkę po roku 1989. Wg profesora Strzembosza z najbardziej skompromitowanej izby karnej Sądu Najwyższego usunięto 100 procent sędziów, a w całym jego składzie pozostało jedynie 20 procent dawnego składu orzekającego.
Źródło: Onet.pl

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …