Strona główna / Moja kancelaria / Próba reanimacji TK

Próba reanimacji TK

Treść – zarówno uchwały, jak i ustawy – jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych. Mam nadzieję, że na początku tygodnia poznamy tę treść – tak o planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym powiedziała w „Faktach po Faktach” w TVN24 wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także dyskusja o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Planowane jest przyjęcie uchwały w tej sprawie.

Więcej o planowanych zmianach mówiła w „Faktach po Faktach” w TVN24 wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. – Ich treść – zarówno uchwały, jak i ustawy – jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych. Mam nadzieję, że na początku tygodnia poznamy ich treść – powiedziała.

– Na pewno będzie to dotyczyło sędziów dublerów. To, czego będzie dotyczyła ustawa, to wiemy – chodzi o projekt, który uzdrowi Trybunał Konstytucyjny całościowo – zaznaczyła.

Co z sędziami dublerami? „W przyszłym tygodniu otworzymy dyskusję na ten temat”

Wiceministra dopytywana, czy w uchwale w sprawie TK ma się znaleźć zapis będący wezwaniem do instytucji państwowych o niestosowanie się do wyroków Trybunału, które będą wydawane po przyjęciu tej uchwały, odparła: – Zobaczymy w poniedziałek. Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć.

Z kolei na pytanie, czy sposobem na przywrócenie niezawisłości i wiarygodności Trybunału Konstytucyjnego ma być „podziękowanie” sędziom dublerom, odpowiedziała: – W przyszłym tygodniu otworzymy dyskusję na ten temat. Czy jest też plan na odwołanie innych sędziów? – dopytywała prowadząca. – Dzisiaj ani ja, ani nikt inny nic na ten temat nie powie – odpowiedziała.

Źródło: tvn24.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …