Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Prof. Jan Sandorski nie żyje

Prof. Jan Sandorski nie żyje

28 grudnia, w wieku 78 lat, zmarł prof. Jan Sandorski. Był prawnikiem, specjalistą prawa międzynarodowego i praw człowieka. Zajmował się także stosunkami polsko-niemieckimi.
Jan Sandorski urodził się 28 stycznia 1940 roku w Poznaniu. W 1962 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od tego roku rozpoczął pracę na poznańskim uniwersytecie. W 1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

Na Wydziale Prawa i Administracji UAM – w latach 1978-1984 – pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego. W latach 1982-1989 był także kierownikiem Zakładu Obrotu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej.

Od 1996 do 1999 roku był pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (obecnie Collegium da Vinci), w założenie której zaangażowany był m.in. „Głos Wielkopolski”.

Profesor wykładał również na zagranicznych uczelniach: Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Ahmadu Bello (Nigeria), Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja), Państwowy Uniwersytet w Irkucku (Rosja).

Udzielał się jako ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do 2013 roku zasiadał w Doradczym Komitecie Prawnym MSZ, był doradcą polskiej delegacji na sesje Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ.

W dorobku naukowym profesora znajduje się ponad 150 monografii, artykułów i ekspertyz, w tym m.in. takich fundamentalnych jak: Nieważność umów międzynarodowych, Międzynarodowa ochrona praw człowieka a HIV/AIDS, Opieka dyplomatyczna a międzynarodowa ochrona praw człowieka, Nie deptać prawników oraz szereg publikacji dotyczących Poznańskiego Czerwca 1956.

Był laureatem zbiorowej Nagrody Naukowej Miasta Poznania za książkę „Poznański Czerwiec 1956”, poświęconą wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956. Za tę publikację wyróżniony został razem ze współpracownikami: Zofią Trojanowiczową, Aleksandrem Ziemkowskim, Jarosławem Maciejewskim, Aleksandrem Bergerem, Łucją Łukaszewicz, Władysławem Markiewiczem i Piotrem Czartołomnym

Sprawdź także

„Dewianci” a pogrzeb bliskich

Opinia „amicus curiae” Rzecznika Praw Obywatelskich do ETPC w sprawie udziału pacjentów KOZZD w pogrzebach …