Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Profesor UAM w Trybunale Konstytucyjnym

Profesor UAM w Trybunale Konstytucyjnym

Sejm 6 maja 2010 roku wybrał prof. Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jej kandydaturę zgłosiła Platforma Obywatelska.

Za przyjęciem kandydatury S. Wronkowskiej-Jaśkiewicz było 415 posłów, przeciw dwóch, 13 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, potrzebna do wyboru sędziego TK, wynosiła 216 głosów.
Od 2 marca było czternaścioro sędziów w Trybunale, bo dobiegła końca 9-letnia kadencja sędziego Janusza Niemcewicza. Na początku marca zgłoszona przez PiS na sędziego TK prof. Krystyna Pawłowicz nie uzyskała większości w Sejmie. Jej kontrkandydat, zgłoszony przez PO Kazimierz Barczyk, wycofał się jeszcze przed sejmowym głosowaniem.
Urodzona w 1943 r. Wronkowska-Jaśkiewicz przez cały okres swej aktywności zawodowej związana jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1991 r. na tej uczelni kieruje Katedrą Teorii i Filozofii Prawa na poznańskim Wydziale Prawa i Administracji. Jest autorką blisko 80 prac naukowych z zakresu teorii i filozofii prawa, legislacji oraz techniki prawodawczej. Wypowiedzi Pani Profesor tuż przed wyborem do TK zamieszczamy w zakładce PIASKIEM W OCZY.

Sprawdź także

Manipulacje Manowskiej

Starzy” sędziowie Sądu Najwyższego skierowali w marcu do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara …