Strona główna / Aktualności / Prokuratura dla Antoniego M.

Prokuratura dla Antoniego M.

Powołanie Zespołu Śledczego w Prokuraturze Krajowej

Prokurator Generalny Adam Bodnar zarządzeniem Nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 r. powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy do zbadania zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dniu 10 kwietnia 2010 roku.

W skład Zespołu wchodzi 6 prokuratorów wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Krajowej, a jego pracami pokieruje płk Tomasz Mackiewicz – Dyrektor Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej. Do sprawowania nadzoru nad pracą Zespołu wyznaczono Prokuratora Krajowego.

Zadaniem Zespołu będzie zbadanie zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 roku w aspekcie związanym z podejrzeniem przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, a także popełniania innych czynów zabronionych z uwzględnieniem ich form stadialnych i zjawiskowych.

Uprawnienie Prokuratora Generalnego do powoływania Zespołów Śledczych określone jest w art. 63 § 2, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2024. poz. 390, t.j.) oraz §126 ust 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r.- Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. 2023, poz.1115, t.j).

Powołanie Zespołu Śledczego, a tym samym odstąpienie od ogólnych zasad właściwości jednostek organizacyjnych prokuratury w prowadzeniu postępowań przygotowawczych następuje w sprawach o szczególnej wadze, zawiłych pod względem faktycznym i prawnym, w których zgromadzony zostanie obszerny materiał dowodowy. 

Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło do Prokuratury Krajowej Raport z prac powołanego w tym resorcie zespołu badającego prace podkomisji smoleńskiej wraz z 41 zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa, będącymi efektem stwierdzonych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.

Powołany Zespół Śledczy będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy przekazanych zawiadomień i raportu, a następnie podjęcie decyzji procesowej w sprawie.


prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Sprawdź także

Straż Graniczna przegrała

27 listopada 2024 r. WSA w Warszawie wydał wyrok w sprawie, w której Komendant Główny Straży Granicznej odmówił …