Najnowsze informacje

Proroctwo

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 7 Maj 2020
Przy pełnej mobilizacji opozycji, dzięki głosom Jarosława Gowina i trzech posłów jego ugrupowania, a także wobec czasowej niedyspozycji jednego z posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm odrzuca ustawę o głosowaniu pocztowym. Opozycja bije brawo. Jarosław Kaczyński podchodzi do pani marszałek Witek, która zarządza przerwę do godziny 00.45.

O godzinie 00.05 posłowie otrzymują projekt ustawy podpisany przez 37 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt jest krótki. Zawiera preambułę i jeden paragraf. Preambuła stwierdza, że Sejm powodowany troską o życie i zdrowie Polaków w czasie pandemii, a także koniecznością dotrzymania wierności Konstytucji, sejm ustanawia powszechne e-wybory drogą głosowania poprzez wysłanie SMS-a.

Treść uchwały precyzuje sposób przeprowadzenie e-wyborów.

9 maja minister Spraw Wewnętrznych prześle wszystkim wyborcom aplikację, dzięki której każdy z wyborców będzie mógł przesłać SMS-a, w którym wskaże wybranego kandydata. Przesłane SMS-y (3 zł 15 gr + VAT) przeliczy nowo ustanowiona Państwowa Komisja Wyborcza pod przewodnictwem sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza. Celem zapewnienia powszechności wyborów (nie wszyscy wyborcy dysponują smartfonami) Agencja Rezerw Materiałowych sprowadzi w trybie pilnym z Chin samolot ze smartfonami, które będą dostępne we wszystkich pocztach, w komisariatach policji, a także w specjalnych busach obsługiwanych przez Wojska Obrony Terytorialnej. Aby zapewnić tajność wyborów w każdym tak zorganizowanym punkcie wyborczym dostępny będzie specjalny parawan. Osobom przebywającym na kwarantannie, a także w szpitalach. a nie dysponującymi smartfonami dostarczy je personel medyczny skierowany do tego zadania przez wojewodów pod rygorem kary administracyjnej w wysokości 30 tys. złotych. Wykaz osób nieposiadających smartfonów mają na mocy ustawy sporządzić władze samorządowe.

Z piętnastominutowym opóźnieniem pani Marszałek zarządza pierwsze i drugie czytanie ustawy. Podczas drugiego czytania pani poseł Lichocka zgłasza poprawkę. Ponieważ urzędujący prezydent z racji pełnionej funkcji nie mógł prowadzić właściwej kampanii, aby głos oddany na urzędującego prezydenta zwolniony został z podatku VAT. Propozycja spotyka się z natychmiastową ripostą posła Śmiszka z Klubu Lewicy. Propozycja jest niedemokratyczna i faworyzuje obecnego prezydenta. Pani Marszałek zarządza trzecie czytanie. Przed przystąpieniem do głosowania na trybunę, bez żadnego trybu wchodzi poseł Kaczyński. W krótkim przemówieniu stwierdza, że choć co do meritum zgadza się z posłanką Lichocką, jednak powodowany troską o zachowanie najwyższych standardów demokracji prosi o odrzucenie poprawki posłanki Lichockiej.

Nowa ustawa bez poprawki przechodzi w głosowaniu. O godzinie 5.00 kandydat na prezydenta Robert Biedroń zwołuje konferencję prasową. Stwierdza, że przyjęta ustawa nie jest w pełni demokratyczna i nie do końca spełnia standardy równych tajnych i bezpośrednich wyborów, jednak odmowa udziału w e-głosowaniu oznaczałoby wywieszenie białej flagi. Podkreśla, że to lewica jako jedyna wywalczyła odrzucenie poprawki posłanki Lichockiej. Wzywa do glosowania na własną kandydaturę. Z uwagi na konieczność zdezynfekowania sejmowych korytarzy konferencja prasowa Władysława Kosiniaka Kamysza zostaje odwołana.

Poranne wiadomości TVP transmitują odlot specjalnego samolotu do Chin. Obecny na lotnisku premier zapewnia, że zamówione już smartfony na pewno dolecą do Polski na czas.

Maciej Kozłowski

Sprawdź także

Kto do TSUE

Kadencja sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej  z ramienia Polski – prof. dr hab. Marka Safjana, …