Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Protest sędziów i prokuratorów

Protest sędziów i prokuratorów

Tylko 3 procent sędziów wzięło udział w akcji protestacyjnej sędziów i prokuratorów. Zarządzono 151 przerw w rozprawach. Jak wynika ze wstępnych, zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości danych, w całej Polsce z urlopu na żądanie skorzystało 324 sędziów. To około. 3,3% wszystkich sędziów (9894). Tylko dwóch sędziów skorzystało ze zwolnienia od pracy w celu oddania krwi. – Najważniejsze, że zorganizowany przez część środowiska protest nie wpłynął negatywnie na dostęp obywateli do sądu ? podsumował całą minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Z zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wstępnych danych wynika, że największa liczba sędziów skorzystała z urlopu na żądanie w apelacjach katowickiej (69) i gdańskiej (62). Siedmiu sędziów skorzystało z urlopu na żądanie w apelacji białostockiej, dziewięciu w rzeszowskiej, a 10 w lubelskiej.
W poznańskich sądach rejonowych przerwy w rozprawach ogłaszano sporadycznie. W sądzie okręgowym nie było rozpraw, bo sędziowie byli na szkoleniu. Nie o liczby jednak chodzi, ale o fakt, że wbrew zawartym umowom sędziom zamrożono płace, czyli nie będą powiększane o wskaźnik inflacji.. Fakt, czy zarabiają za dużo, czy za mało, to już zupełnie inna historia.
Ważne jest to,że złamano prawo i tutaj sędziowie maja rację. Okoliczność, że przerwy w rozprawach były tylko po to, aby o proteście było głośno, ale żeby nie ucierpieli petenci sądu, jest chyba jednoznaczny.

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …