Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Przedłużono żałobę narodową

Przedłużono żałobę narodową

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zdecydował o przedłużeniu żałoby narodowej po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem do niedzieli do północy – poinformował rzecznik marszałka Jerzy Smoliński. W sobotę, tuż po katastrofie, Komorowski – który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa – ogłosił tygodniową żałobę narodową – miała zakończyć się w najbliższy piątek.

Według ostatnich wiadomości z Moskwy, dotychczas zidentyfikowano ciała 64 z 96 ofiar sobotniej katastrofy. Zginęli w niej: prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich, zginęli w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego. Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało sprowadzone do kraju w niedzielę. We wtorek do Polski sprowadzono trumnę ze zwłokami prezydentowej Kaczyńskiej.
Trumny od wtorku wystawione są w Pałacu Prezydenckim, gdzie tysiące osób oddaje hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej. W środę po południu do kraju sprowadzone mają zostać trumny z ciałami 30 ofiar katastrofy. W czwartek do kraju powróci ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W sobotę w Warszawie zaplanowane są państwowe uroczystości żałobne w Warszawie, a w niedzielę pogrzeb pary prezydenckich w Krakowie.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Na czas trwania żałoby odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …