Strona główna / Aktualności / Przemoc wobec osób starych

Przemoc wobec osób starych

15 marca 2024 r. w godz. 12:00 – 14:00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Przemoc wobec osób starszych”. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie, a uczestnictwo w nim będzie możliwe w formie spotkań lokalnych. Wydarzenie organizowane jest przez Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Podczas naszej konferencji powiemy m.in. czym jest przemoc, jakie są jej typy, co to jest język przemocowy, jak możemy przeciwdziałać przemocy, jak zgłaszać przemoc, kto może nam pomóc.

Przemoc jest zjawiskiem, które niestety zdarza się nie rzadko, co szczególnie było dotkliwe w czasie pandemii. Jesteśmy przekonani, że temat, który wspólnie podejmujemy jest ważny dla każdej osoby wrażliwej na krzywdę drugiego człowieka.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja będzie tłumaczona na polski język migowy.

Udział za pośrednictwem spotkań lokalnych

Transmisja w internecie stwarza okazję do zorganizowania lokalnych spotkań i wspólnego uczestnictwa w konferencji online. Serdecznie zapraszamy do współpracy i podjęcia trudu zorganizowania spotkania z udziałem miejscowych seniorów, ich opiekunów, przedstawicieli Policji, organizacji działających na rzecz osób starszych. Państwa zaangażowanie pozwoli nam wspólnie zorganizować konferencję w formule gwieździstej o zasięgu ogólnopolskim.

Spotkanie lokalne to okazja do porozmawiania o przemocy w Państwa miejscowości, o tym co można zrobić aby uwrażliwić społeczeństwo, aby nie przechodzić obojętnie obok krzywdzonej osoby.

Program konferencji

Link do pełnego programu konferencji

12:00 – 12:05 Powitanie gości i krótkie wprowadzenie – prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich 

12:05 – 12:15 Czym jest przemoc – definicja i typy przemocy, przykłady – Piotr Zakrzewski, Zespół Prawa Karnego BRPO 

12:15 – 12:35 Język przemocowy – co to takiego? – Danuta Parlak, psycholożka, wykładowczyni akademicja, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO 

12:55 – 13:15 Jak zgłaszać przemoc, kto może pomóc – mł. insp. Wanda Mende, naczelniczka Wydziału Profilaktyki Społecznej, Komenda Główna Policji 

13:25 – 13:45 Dobre praktyki przeciwdziałania przemocy – Magdalena Rutkiewicz, prezeska Fundacji Projekt Starsi 

Sprawdź także

PAD-aleć został pozwany

Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpocznie się 10 maja cywilny proces, w którym pozwanym jest Prezydent …