Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Przetestujemy sądowe EURO 2012

Przetestujemy sądowe EURO 2012

Sędziowie z Poznania przeprowadzą pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak już informowaliśmy, resort sprawiedliwości zamierza przed EURO 2012 urealnić tryb przyśpieszony poprzez możliwość funkcjonowania sądów odmiejscowionych. Jak informuje sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, nasze miasto przeprowadzi ministerialny pilotaż.
Na Stadionie Miejskim w Poznaniu, gdzie będą rozgrywane mecze eliminacyjne już istnieje pomieszczenie, w którym mają być przesłuchiwani świadkowie i podejrzani o czyny sprzeczne z prawem podczas EURO 2012. Niebawem w poznańskich sądach ma zostać zamieszczona aparatura umożliwiająca audiowizualny proces czyli obserwację procedury przesłuchania z sądu.
Poznańscy sędziowie przygotowują się do EURO i w inny sposó0b. Zwrócili się do szefa resortu, aby wprowadzić takie zmiany w procedurze, ( chociażby poprzez ustawę epizodyczną) które umożliwią błyskawiczne delegowanie sędziów z jednego sądu do drugiego. Dzisiaj istnieje także możliwość delegacji, ale wymaga ona zgody i sędziego i sędziowskiego kolegiom. Na czas EURO trzeba te procedury przyśpieszyć tak, aby jak najszybciej sprawcy złamania prawa zostali osądzeni.
W Wielkopolsce sześć miast ( Gniezno, Wągrowiec. Grodzisk, Nowy Tomyśl, Września i trzy sądy z Poznania) wchodzą w rachubę, aby z uwagi na właściwość miejscową, to znaczy miejsce popełnienia wykroczenia lub przestępstwa orzekać w danej sprawie. Jeżeli dwie grupy kibiców pobiją się na autostradzie A-2, to sąd we Wrześni musiałby orzekać przez dwa lata albo i dłużej. Błyskawiczne delegacje wzmocnią te sądy, gdzie na co dzień pracuje dwóch albo trzech karnistów. Jeżeli do tego dodać możliwość procesu audiowizualnego nie powinno być żle z procedurami i terminami rozpraw przed poznańską Temidą w czasie EURO.
Poznańscy sędziowie zwracają także uwagę na potrzebę zgromadzenia odpowiedniej liczby tłumaczy przysięgłych, gdyż nikt nie ma wątpliwości, że przed poznańskim sądami stawać będą także cudzoziemcy. Jacy będą potrzebni językoznawcy okaże się dopiero w grudniu, kiedy to zostanie przeprowadzone losowanie grup eliminacyjnych rozgrywających mecze podczas finału w Polsce i na Ukrainie. Dopiero wówcza przekonamy się jakie nacje będziemy gościć w Poznaniu i miejscowościach, gdzie będą przebywać w oczekiwaniu na mecze. Poznańscy sędziowie patrzą na to wszystko nie tylko pod kątem sportowym ( w sądach jest zagorzała grupa kibiców a jednocześnie czynnych zawodników) ale i prawnym, aby zapewnić oraz przyśpieszyć należytą kognicję.

Sprawdź także

Nowy Prokurator Krajowy

Premier powołał nowego prokuratora krajowego, pana Dariusza Korneluka w związku z tym, że tym, że …