Strona główna / Aktualności / Przymusowa relokacja jest legalna

Przymusowa relokacja jest legalna

Zapadła decyzja w sprawie skargi złożonej przez Słowację i Węgry. Dotyczyła rozdziału uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji zgodnie z wytycznymi unijnych ministrów z września 2015 roku. Rzecznik Trybunału UE ogłosił, że nie ma podstaw do uznania tego rozwiązania za nieważne, a rozdział uchodźców pomiędzy kraje Wspólnoty jest legalny.?Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do tego, że Włochy i Grecja mogą poradzić sobie z kryzysem migracyjnym? ? napisano w komunikacie prasowym Trybunału. Przedstawiciele Słowacji i Węgier argumentowali, że tego typu decyzja nie przyniesie żadnego rozwiązania problemów wywołanych przez kryzys migracyjny. Wyliczali również błędy proceduralne związane z jej podjęciem. Nie udało im się jednak przekonać do swoich racji unijnych urzędników. Jak podaje portal rmf24.pl stanowisko Trybunału UE to na razie ?niewiążąca dla sędziów opinia, jednak bardzo często treść wyroku pokrywa się z treścią opinii rzecznika. Tak więc można się spodziewać, że jesienią zapadnie podobny, niekorzystny dla Polski wyrok?.
*****
Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku „z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców”. Komisja wysłała tzw. uzasadnione opinie do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, co jest drugim etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Kraje mają teraz miesiąc na odpowiedź, a nie dwa miesiące, jak bywa zazwyczaj. Jak uzasadnia KE, krótszy termin wynika z tego, że decyzje Rady UE w sprawie relokacji zostały przyjęte w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną oraz z tego, że Polska, Czechy i Węgry były wielokrotnie wzywane do skorygowania sytuacji. Jeśli odpowiedzi nie nadejdą lub nie będą satysfakcjonujące, KE może przejść do kolejnego etapu procedury i skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. „Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych” – czytamy w komunikacie KE. Dodano w nim, że Polska, Czechy i Węgry „wykazały też brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i innych państw członkowskich UE”.
Źródło: rmf24.pl. PAP

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …