Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Puszcza to nie plantacja

Puszcza to nie plantacja

Greenpeace ciągle walczy z brudnym powietrzem, a przed nami wszystkimi kolejne, ogromne wyzwanie. Twoja pomoc jest również niezbędna jedynej w swoim rodzaju Puszczy Białowieskiej! Wiesz pewnie, że w zeszłym roku tysiące ludzi dokonały czegoś niebywałego: zatrzymaliśmy ogromne maszyny służące do masowej wycinki drzew, powstrzymaliśmyJana Szyszkę i jego ludzi, próbujących obrócić Puszczę w trociny. Zwyciężyliśmy dzięki temu, że było nas mnóstwo i każdy z nas dołożył swoją cegiełkę do obrony Puszczy.
Niestety… nad Puszczą po raz drugi gromadzą się czarne chmury. Tym razem musimy być jeszcze silniejsi – dlatego potrzebujemy też Ciebie! Zdewastowane fragmenty lasu powinny wreszcie odetchnąć i we własnym rytmie zacząć się odradzać, tymczasem istnieje groźba, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną posadzone tam w rządkach sadzonki, a to zamieni piękny naturalny las w uprawę! Dołącz do naszego apelu do ministra środowiska, powstrzymajmy drugie morderstwo na Puszczy zanim będzie za późno!
Puszcza Białowieska od tysięcy lat naturalnie umiera i rodzi się na nowo – to na tym polega jej wyjątkowość. Poradzi sobie nawet z potwornymi ranami, jakie zadał jej Jan Szyszko i jego ludzie, ale pod jednym warunkiem – musimy jej na to pozwolić. Prawdziwej Puszczy nie da się stworzyć ręką człowieka – żadne drzewa posadzone na grządkach jak ziemniaki, nie zastąpią jej dzikiego charakteru. Każde nasadzenie, które zastępuje stary fragment lasu, oznacza pomniejszenie naturalnej Puszczy. Z cięciami Puszcza sobie poradzi, ale raz zasadzone drzewa i związane z tym zaburzenie naturalnych procesów, na wiele lat zamieni ten las w zwykły las gospodarczy. Wokół uprawy stawia się ogrodzenie, które na długi czas wydziera to miejsce ludziom i zwierzętom. Przy tym odbiera się Puszczy to, co daje jej siłę przetrwania – to dzięki naturalnym procesom, między innymi wzajemnej konkurencji, las tworzą najlepiej do tego przystosowane rośliny i zwierzęta. Puszcza powinna pozostać dzika!
Zaapeluj do ministra, by nie przecinał jej płotami! Przed nami niełatwe zadanie, ale przecież już raz dokonaliśmy niemożliwego. Udało się obronić Puszczę przed wycinką, więc wiem że teraz, kiedy mamy też Twoją pomoc, nie pozwolimy zmienić jej w plantację. Pozdrawiam Cię serdecznie i bardzo liczę, że dołączysz do grona Obrońców Puszczy
Magda Figura Greenpeace; deklaracje do podpisu na stronie AI

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …