Ponad pół roku od pierwszych doniesień prasowych na temat amerykańskiego programu PRISM, wciąż nie mamy pełnej informacji o współpracy Polski z Narodową Agencją Bezpieczeństwa USA. W dalszym ciągu HFPC oraz Fundacja Panoptykon nie uzyskały odpowiedzi na wszystkie pytania skierowane do organów władzy publicznej. Przypomnijmy, w październiku 2013 r. Amnesty International Polska, Fundacja Panoptykon i HFPC skierowały do władz publicznych, w tym m.in. Premiera, ministerstw, służb specjalnych i komisji parlamentarnych szereg pytań dotyczących reakcji władz polskich na doniesienia medialne związane z funkcjonowaniem amerykańskiego programu PRISM oraz współpracy z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Największym rozczarowaniem okazała się odpowiedź Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która początkowo wskazała, że potrzebuje 2 miesięcy na udzielenie odpowiedzi na postawione pytania.
Po upływie dwóch miesięcy KPRM poinformowała, że nie posiada informacji w tym zakresie. „Z kolei wnioski skierowane przez HFPC do komisji parlamentarnych wskazują, że kwestia programu PRISM nie była przedmiotem kontroli z ich strony” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. „Jedynie sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wskazała, ze trafił do niej wniosek posła Ryszarda Kalisza o zorganizowanie posiedzenia w tej sprawie” – dodaje dr Bodnar.
Z doniesień medialnych wynika, że 9 stycznia 2014 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, w trakcie którego przedstawiciele MSZ przedstawili informacje, zgodnie z którą ?Polska nie była monitorowana i polscy politycy pod tym względem mogą się wobec służb amerykańskich czuć bezpiecznie?. W dalszym ciągu prowadzone są postępowania administracyjne w sprawie wniosków, które HFPC skierowała do służb specjalnych na początku stycznia 2014 r.
Fundacja skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie częściowej odmowy udzielenia odpowiedzi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Odpowiedzi na część pytań odmówiły również Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Wywiadu Wojskowego oraz Agencja Wywiadu. HFPC skierowała do tych organów wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy. Poszczególne odpowiedzi dostępne są na stronach internetowych Fundacji Panoptykon oraz HFPC.
Źródło: HFPCz
Sprawdź także
Neosędzia to nie sędzia
Aż 40% Polek i Polaków chce, żeby neosędziowie wrócili na poprzednie stanowiska. Obywatele protestowali przed …