Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Raport MSZ o wyrokach ETPCz

Raport MSZ o wyrokach ETPCz

Senacka Komisja Praw Człowieka zapoznała się z raportem z wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Komisji Praw Człowieka przy NRA ? adw. Mikołaj Pietrzak, adw. Monika Gąsiorowska i apl. adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele ministerstw i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zdaniem MSZ kluczowe problemy związane w wykonywaniem orzeczeń to w dalszym ciągu przewlekłość postępowań, prawo o zgromadzeniach, tzw. sprawy policyjne związane z użyciem przemocy lub przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy policji oraz kwestia zdrowia prokreacyjnego.
Dyskusja dotyczyła także przedstawionych przez MSZ danych statystycznych, dotyczących kwot wypłacanych odszkodowań, liczby spraw, w których rząd RP odwołuje się do Wielkiej Izby ETPCz i liczby polskich spraw, w których zapadają orzeczenia ETPCz. Senatorowie byli zainteresowani sprawami reprywatyzacyjnymi i kwestiami dotyczącymi wolności słowa i skarg składanych przez polskich dziennikarzy. 46-stronicowy raport jest dostępny na portalu: adwokatura.pl

Sprawdź także

Święto Sędziów i Sądów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma upamiętniać rocznicę śmierci …