Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Raport o kondycji prokuratury

Raport o kondycji prokuratury

Prokuratura potwierdza dane policji. Przestępczość systematycznie spada. Prokuratura potwierdza dane policji. Przestępczość systematycznie spada i w okręgu działania poznańskiej prokuratury od trzech lat plasuje się na pułapie 67.098 wpływających spraw. W 2009 wpływ spraw do poznańskich prokuratur wynosił 68.465, a w 2008 roku 64.049. W roku 2004 do prokuratur w Poznańskiem wpłynęło 83.937 spraw. Na tle tych liczb warto się zastanowić, gdzie żyje się najbezpieczniej. Liczby nie kłamią – w Rawiczu, odnotowano wpływ 961 spraw. Jak na tak duże miasto, to bardzo mało. W Lesznie odnotowano wpływ 2 811 spraw, Szamotułach 3043, Pile 3143, Gnieźnie 3348; Złotowie 2012, Trzciance 1889, Wągrowcu 1879, Chodzieży 1825, Nowym Tomyślu 1791, Wrześni 1593, Środzie 1494, Grodzisku 1428, Śremie 1404, Kościanie 1384, Wolsztynie 1356, Obornikach 1293, Gostyniu 1212. Prawdziwą przestępczość generuje Poznań. Tylko w dzielnicy Grunwald odnotowano 11 728 spraw, tyle co w pięciu przecietnych wielkpolskich miasteczkach, drugie niechlubne miejsce dzierży w stolicy Wielkopolski dzielnica Stare Miasto- 10398 sptraw, na Nowym Mieście w repertoriach odnotowano 5792 sprawy, a na Wildzie 5098 spraw. Prokuratura nie tylko ściga przestępców, ale nie pozwala też, aby korzystali oni z owoców przestępczego procederu. W roku 2010 wartość zabezpieczonego u podejrzanych mienia wyniosła 34 860 370 złotych, w 2009 – 22 487 019 złotych. Prokuratorzy jako strażnicy ładu prawnego, uczestniczyli także w 8474 sprawach cywilnych; tylko sama Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zainicjowała bądź przystąpila do 657 spraw cywilnych oraz 137 sprawach administracyjnych, na przykład doprowadzając do unieważnienia uchwały radnych we Wrześni, czy zakwestionowanie wysokości oplat w strefach parkowania Leszna i Poznania.
PROKURATORSKI BUDŻET
Poznańska prokuratura wydała co do złotówki przeznaczone na działalność wszystkich jednostek 71 milionów 500.000 zlotych. Żeby jednak nie ucierpiały postępowania przygotowawcze – co jak twierdzi prokutator okręgowy Krzysztof Grześkowiak- jest priorytetem działalności prokuratury, przez cały ubiegły rok byly pieniadze dla biegłych i środki na niezbęedne ekspertyzy. Prokuratura ze swej strony przygląda się jednak rachunkom wystawianym przez bieglych i szuka tańszych, albo tam, gdzie można odstępuje od powołania biegłego. Prokuratura caly czas oszczędza – na sprzątaniu, na zakupach biurowych, zmniejsza także liczbę szkoleń. To dlatego gmach prokuratury w Poznaniu przy ulicy Solnej nie jest wieczorami i nocą oświetlony. Lwią częśc budżetu pochłaniają podwyżki płac personelu i nie poprawia tego nawet fakt zwiększenia budżetu na rok 2011 do kwoty 74 milionow złotych, bo jest to zwyżka czysto arytmetyczna. Koszty utrzymania wzrosły, i tak per saldo pieniędzy jest mniej niż rok temu. Reżim budżetowy powoduje jednak, że nie jest zagrożony remont dawnego budynku prokuratury staromiejskiej w Poznaniu, przy ulicy Młyńskiej, do którego w I kwartale 2012 roku ma wprowadzić się wydzial zwalczania przestepczosci zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, któremu kończy się czas wynajmowania budynków na Dębcu. Do tej pory w starym budynku staromiejskiej prokuratury wymieniono m.in. dach. Ponieważ jest to budynek zabytkowy, wszystkie prace remontowe trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków.
JAK PRACUJĄ?
Kilkadziesiąt tysięcy napływających spraw wpisało do swoich decernatów 303 prokuratoróW, przy pomocy 299 urzĘdników. Dyscyplina pracy jest wysoka. Przez caly ubiegly rok wedlug średniej statytystycznej nie było w pracy w ciągu roku tylko 37 prokuratorow. Dane liczbowe dowodza, że statystycznie do prokuratury miesięcznie wpływa 559 spraw. W 2009 bylo ich 570 a w 2008 – 533. Rok temu prokurator mial do zalatwienia 24,6 sprawy, w 2009 -21,4 a w 2008- 20,1. Co trzecia sprawa kończy się sierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Z tych spraw co druga jest kierowana do sądu w trybie artykułu 335 kpk, czyli oskarżony uzgadnia z prokuratorem wysokość kary i dobrowolnie sie jej poddaje, bez potrzeby przeprowadzania rozprawy.
POLITYKA ARESZTOWA
W prawie 15 procentach spraw wyjaśnianych przez Prokuratrurę Okręgową w Poznaniu spraw zakończyło się wnioskiem o do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego. W dzielnicy nowomiejskiej 6,3 procent spraw kończyła się aresztem, na Starym Mieście wskaźnik ten wynosi 5,5 procenta, Grunwaldzie – 4,1 procenta. Wysoki odsetek spraw aresztowych odnotował Nowy Tomyśl – 6,3 procent. W innych miastach jak Gostyń, Trzcianka czy Złotów wskaźnik aresztowy oscyluje wokół 1,3 procenta. Aż 93 procent wniosków o areszt sądy uznały za uzasadnione czyli oskarżeni czekali na sądowy werdykt za kratami. Rok temu sądy wydały wyroki wobec 23 691 osob. Tylko, albo aź tylko, 263 oskarżonych zostało uniewinnionych.Stanowi to 1,5 procenta wszystkich zapadłych wyroków.
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Wydziały V i VI Prokuratury Okregowej w Poznaniu czyli wydział śledczy i tzw. specwydział w ubieglym roku prowadziły 225 spraw. Prawie polowa z nich zaowocowała aktami oskarżenia. Oskarżono pół tysiąca osób. Wobec 112 zastosowano areszt tymczasowy, a wobec 207 zgodzono sie na poręczenie majątkowe, a wartość zabezpieczonego mienia przekroczyła 15 milionów złotych. Pozostałe sprawy są wciąż w toku, bo co rusz wypływają nowe wątki. Byly to sprawy o najcięższym ciężarze gatunkowym. Najpoważniejsze przestępstwa kryminalne popełnione przez członków zorganizowanych grup przestepczych. Prokurator Roman Szymanowski, zastępca prokuratora okręgowego w Poznaniu, pokazał dziennikarzom jeden z takich aktów oskarżenia. Liczy on 2.500 stron maszynopisu. Jest to olbrzymi wolumin o grubości prawie 30 centymetrów. To wynik trwającego 3 lata ślwedztwa, ktore udodniło, że państwo poniosło co najmnniej 95 milionów złotych start w wyniku machinacji paliwowych. Wielkim suckesem poznańskiej prokuratury było rozbicie wespół z policją tzw. grupy gnieźnieńskiej, której członkowie sprowadzili z Francji, Włoch i Niemiec ponad 400 kradzionych aut. Nabywcy ich nie mieli pojęcia,że dokumenty samochodów zostaly sfałszoane. Wartość aut przekroczyła 7 milionów dolarów. Wciąż przestępczość generują narkotyki. Zakończyło się śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która pod Czerniejewem uruchomiła wytwórnię, w której wyprodukowano 490 kilogramów suszu marihuany. Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy badali uzyskany w tajnej przetwórni produkt, byli zdumieni nie tylko jego czystością, ale przede wszystkim jakością urządzeń laboratoryjnych przy pomocy których wyprodukowano narkotyk. Takiej jakości i stopniem nowoczesności sprzętem nie dypsonują nawet uniwersytecy naukowcy.

Sprawdź także

Adwokaci-Sędziowie 6:0

Korty Tenisowe „Olimpia” na Golęcinie już 16 raz gościły reprezentacje prawnicze adwokatów i sędziów, którzy …