Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Mapa pedofilii w Kościele

Mapa pedofilii w Kościele

Stowarzyszenie Nie lękajcie się, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Warszawski Strajk Kobiet zaprezentowały mapę, na której zaznaczono miejscowości, w których duchowni molestowali dzieci.

Mapa informuje o 259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media.

Kilkadziesiąt osób protestowało w Warszawie przeciwko ukrywaniu przez Kościół przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach. Organizatorzy marszu zaprezentowali mapę pedofilii w Kościele. Towarzyszył temu marsz pod hasłem „Ręce precz od dzieci”.

Demonstrujący przeszli z okolic placu Trzech Krzyży przed warszawską kurię po drodze zatrzymując się przed każdym kościołem. Podczas marszu odczytano nazwiska księży skazanych za przestępstwa wobec dzieci oraz wstrząsające relacje poszkodowanych. Pochód miał wystartować z placu Trzech Krzyży, jednak początek demonstracji musiał zmienić miejsce ze względu na odbywający się tego dnia w stolicy bieg ulicami miasta.

Prace nad mapą trwały przez półtora roku. Uczestniczyli w nich m.in. była posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, dziennikarka „Krytyki Politycznej” Agata Diduszko-Zyglewska i szef fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński. – Pinezki w jednym kolorze oznaczają sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały – tłumaczył Lisiński. – Innym kolorem będą zaznaczone ofiary, również opisane hasłowo. To osoby, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się” i zostały zweryfikowane – dodał.

Jutro w Sejmie – z inicjatywy Joanny Scheuring-Wielgus – ma się też odbyć spotkanie poświęcone tematowi pedofilii w Kościele katolickim.

Organizatorzy dzisiejszego marszu chcieliby także, by w parlamencie powstała specjalna komisja, która zajmie się dokumentowaniem przestępstw seksualnych duchownych.

 

Marsz „Ręce przecz od dzieci” w Poznaniu

Marsz rozpoczął się w niedzielę o godzinie 13 przed kościołem przy ulicy Długiej w Poznaniu. Będziemy protestować, domagać się zmiany i okażemy solidarność z ofiarami pedofilii w Kościele. W trakcie przemarszu będziemy czytać świadectwa pokrzywdzonych – przed poznańskimi kościołami – dodają organizatorzy.
Manifestujący przeszli ulicami: Długą – Podgórną – Wrocławską na Stary Rynek – Franciszkańską 2 (postój przy kościele) skąd powrócili na Stary Rynek – Dominikańską – Szewską 18 (postój przy kościele) – Stawną – Estkowskiego – Ostrów Tumski (katedra).
Pod katedrą pozostawimy Kościołowi publiczny wyrzut sumienia – dziecięce buciki obwiązane czarną tasiemką, jako wyraz współczucia i pamięci dla ofiar kościelnych zbrodniarzy i jako wyraz gniewu wobec kościelnej hańby – informują organizatorzy.

Manifestacja ma zwrócić uwagę na problem pedofilii w Kościele. Organizatorzy marszu domagają się od państwa ochrony dzieci przed przemocą seksualną ze strony duchownych. Żądamy pociągnięcia do odpowiedzialności nie tylko samych sprawców, ale też ich przełożonych – biskupów, którzy latami kryją sprawców, oraz Kościoła katolickiego jako instytucji, która od dekad toleruje przestępcze działania swoich pracowników i konsekwentnie odmawia ujawniania danych księży-przestępców organom ścigania! – informowali organizatorzy.

W trakcie demonstracji przedstawimy również listę żądań wobec władz państwowych i kościelnych, a także odczytamy listę miejsc w Wielkopolsce, w których, w których duchowni molestują i molestowali dzieci, żeby pokazać skalę procederu w naszym bezpośrednim sąsiedztwie – kończą organizatorzy.
ródło:epoznan.pl

***

„To będzie punkt zero”. Joanna Scheuring-Wielgus przygotowała mapę przestępczości seksualnej księży. – Biskupi powinni współpracować z prokuraturą – powiedziała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. W niedzielę podczas manifestacji „Ręce precz od dzieci” zaprezentuje mapę przestępczości seksualnej księży.

Z Joanną Scheuring-Wielgus, członkinią koła poselskiego Liberalno-Społeczni, w radiu TOKFM rozmawiał Jacek Żakowski. Dziennikarz zapytał o mapę przestępczości seksualnej księży, którą przygotowuje posłanka. Po raz pierwszy mapa będzie zaprezentowana podczas niedzielnej (7 października) manifestacji w Warszawie, która odbędzie się na placu Trzech Krzyży pod hasłem „Ręce precz od dzieci”.
– Mapa pedofilii ma być punktem zero. Udostępnimy ją w internecie. Będzie podzielona na cztery punkty. Pierwszy to ci, którzy zostali prawomocnie skazani. Drugi punkt to dobrze udokumentowane doniesienia medialne. Trzeci – świadectwa ofiar, które boją się mówić o swoim doświadczeniu publicznie. Czwarty punkt, to udokumentowane już ofiary – powiedziała gościni Radia TOK FM.
Jak tłumaczyła posłanka, należy oddać głos przede wszystkim ofiarom przemocy seksualnej w kościele. Mapa pedofilii ma im pomóc odważyć się i opowiedzieć o swojej tragedii.- Ofiary pedofila, gdy są krzywdzone myślą, że są same na świecie. Trudno przyznać przed samym sobą, co się stało. A co dopiero przed kimś – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus. Dodała, że „w całej dyskusji o pedofilii za mało mówimy o ofiarach”
– I one rzadko chcą się wypowiadać. Kogo zapraszamy do mediów? Głównie księży. To przede wszystkim oni mają szansę na komentarz – stwierdziła posłanka.
„Nigdy nie poznamy skali problemu”
Jak powiedziała gość  Jacka Żakowskiego, nigdy nie poznamy skali przestępstw seksualnych, bo „panuje zmowa milczenia w polskim kościele”.- Trzeba pamiętać, że jeden ksiądz to nie jest jedna ofiara. Jeden ksiądz to często wiele ofiar. Nigdy nie poznamy prawdziwej skali tego procederu, bo wiele ofiar nigdy nie przyznaje się do tej traumy. W polskim kościele panuje zmowa milczenia. Polska niczym się nie różni od Irlandii! – oceniła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. – Rozmawiałam z biskupami. Wiem, że dostali ankietę o skazanych duchownych. Na tej podstawie pokażą nam statystyki. Ale co z tego? To nie jest oczyszczenie. Episkopat powinien współpracować z prokuraturą. A ofiary przede wszystkim muszą odzyskać godność, jaką im zabrano, gdy były dziećmi. Ofiary przestępczości seksualnej księży nigdy nie usłyszały „przepraszam” – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.
W niedzielę demonstracja, w poniedziałek spotkanie w Sejmie Już 7 października o godzinie 13:00 w Warszawie odbędzie się demonstracja „Ręce precz od dzieci”. A dzień później – spotkanie w murach sejmowych.
– Na 8 października zaprosiłam do Sejmu reprezentantów wszystkich partii i urzędów, prawników, ofiary pedofilii, episkopat. Chciałabym zainicjować debatę na temat tego, co należałoby zrobić: czy stworzyć okrągły stół do rozmów, czy od razu komisję? Nie unikniemy tej debaty – stwierdziła posłanka Scheuring-Wielgus.

Sprawdź także

Polexit rozpoczęty

Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska podjęła decyzję o …