Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Reklamy głośniejsze niż programy

Reklamy głośniejsze niż programy

Przepisy dotyczące reklamy są wciąż łamane przez nadawców prywatnych i Telewizję Polska. Według badań KRRiT reklamy były głośniejsze od poprzedzających je audycji, co jest niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji. Prezes KRRiT Jan Dworak wezwał łamiących prawo nadawców do zaprzestania tych niechcianych przez telewidzów praktyk. Monitoring głośności reklam został przeprowadzony w czerwcu i lipcu tego roku. Wynika z niego, że zbyt głośne reklamy emitowały w tym czasie m.in.: Polsat, Polsat 2, Polsat Sport Extra, Polsat Sport, Polsat Play, Polsat Film, TV 4, religia.tv, TVN Turbo, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Historia, TVP2, DOMO TV, TV Puls, Orange Sport, Ale Kino, TV Biznes, MiniMini, iTV, 4fun.tv, CSB TV, Kino Polska.
W przypadku tych nadawców przekroczenia głośności reklam były powyżej granicy 3 dB. W uproszczeniu oznacza to, że emitowane reklamy były dwa razy głośniejsze niż audycje, pomiędzy którymi były emitowane. Prezes KRRiT Jan Dworak wezwał łamiących prawo nadawców do zaprzestania tych praktyk. W przypadku niezastosowania się do wezwania przewodniczącego – zgodnie z ustawą o rtv – będzie on mógł nałożyć na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej do dostarczania usługi medialnej. W przypadku dużych, ogólnopolskich telewizji opłata za używanie częstotliwości wynosi ok. 10 mln zł.
Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z 2004 r., nadawcy są zobowiązani do dbania, by poziom głośności emitowanych reklam i telesprzedaży nie przekraczał poziomu głośności audycji je poprzedzających. Jak poinformowała Twardowska, do KRRiT napływały w tej sprawie liczne skargi od widzów narzekających na uporczywość głośnych reklam. Pomiary na zlecenie KRRiT prowadził Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Monitoringowi poddano poziom głośności reklam emitowanych przez 58 nadawców. Monitoring odbywał się w dni powszednie. Kolejne badania mają być prowadzone we wrześniu i w kolejnych miesiącach.
Źródło: portal lex.pl

Sprawdź także

Nareszcie Rzecznik dzieci

Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …