Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Represje Azeberjdżanu wobec opozycji

Represje Azeberjdżanu wobec opozycji

Sąd Karny w Baku skazał Leylę Yunus oraz Arifa Yunus, azerskich obrońców praw człowieka, odpowiednio na 8,5 roku oraz 7 lat pozbawienia wolności. Zostali oskarżeni o nielegalne prowadzenie przedsiębiorstwa, uchylanie się od płacenia podatków oraz oszustwa. Leyla Yunus jest zasłużoną obrończynią praw człowieka, przewodniczącą organizacji pozarządowej. Instytut na rzecz Wolności i Demokracji. W 2014 r. była nominowana do Nagrody Sacharowa. Jej mąż, Arif Yunus, jest historykiem oraz działaczem społecznym. Oboje prowadzili aktywną działalność na rzecz budowania pokojowych relacji pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem oraz przeciwdziałania korupcji i nielegalnym wysiedleniom.
Proces sądowy w sprawie Leyli i Arifa Yunus odbył się w zaskakująco szybkim tempie, co raczej świadczy źle o jego jakości. ?Wyrok jest pełen nieścisłości z powodu całkowitego braku zbadania przedstawionych przez obronę dowodów. Złamanie międzynarodowych standardów prawa do rzetelnego procesu sądowego było oczywiste? ? mówi Gerald Staberock, sekretarz generalny Światowej Organizacji Przeciwko Torturom. Skazanie małżeństwa Yunus odbyło się na bezprecedensowej fali represji wobec obrońców praw człowieka i dziennikarzy.
Represje wobec działaczy na rzecz praw człowieka trwają w Azerbejdżanie od zeszłego roku. Stanowisko koalicji Sport for Rights (w języku angielskim) w tej sprawie dostępne jest na stronie internetowej HFPCz.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …