Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Represje policji a pandemia

Fundacja Omega Research przedstawiła stanowisko ws. stosowania środków drażniących wobec demonstrujących w pandemii. Dokument zawiera informacje na temat wpływu stosowania drażniących środków chemicznych używanych przez organy bezpieczeństwa w trakcie tłumienia protestów ulicznych, na rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19).

Fundacja Omega Research z siedzibą w Wielkiej Brytanii, współpracuje z Krajowym Mechanizmem Prewencji Tortur, którego funkcję pełni w Polsce RPO.

W Stanowisku czytamy m.in.: „Międzynarodowe standardy w zakresie praw człowieka stanowią, że „drażniące substancje chemiczne mogą być stosowane jedynie w sytuacji, gdy uprawniony funkcjonariusz ma uzasadnione podejrzenie, że może dojść do nieuniknionego zagrożenia zdrowia , a nie jedynie uszkodzenia mienia. Nie mogą być one wykorzystywane do rozpędzania pokojowych demonstracji lub stosowane tam, gdzie znajdują się osoby starsze, dzieci, lub inne osoby, które mogą mieć problem z przemieszczaniem się w celu uniknięcia kontaktu z chemikaliami. Niedopuszczalne jest także ich stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach lub na stadionach sportowych, gdzie możliwości wyjścia są ograniczone i gdzie występuje niebezpieczeństwo zmiażdżeń”. Stanowisko Fundacji Omega znajduje swoje odzwierciedlenie w Przewodniku po użyciu siły i broni palnej w egzekwowaniu prawa, który stanowi, że nie wolno „[…] używać granatów ze środkami rozpraszania tłumu na dużych przestrzeniach wobec większych grup ludzi, chyba że poziom przemocy jest tak wysoki, że [funkcjonariusze organów ścigania] nie mogą opanować zagrożenia poprzez działania ukierunkowane jedynie na osoby agresywne” . Gdy dochodzi do wykorzystania drażniących środków chemicznych, ludzie nie powinni być wystawieni na ich działanie w sposób przedłużony lub wielokrotny. Poza istniejącymi już obawami, wykorzystanie drażniących środków chemicznych w czasie pandemii może nieść za sobą podwyższone ryzyko wywołania niezamierzonych szkód.”

Sprawdź także

Europo zawetuj bezprawie!!!

Warszawa, 19 listopada 2020 roku Pani Ursula von der Leyen Przewodnicząca Komisji Europejskiej Pan David …