Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Rodzina musi być bezpieczna

Rodzina musi być bezpieczna

?Bezpieczna rodzina – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny i pomóc tym, które są zagrożone? ? to tytuł debaty organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. Profesora Hilarego Koprowskiego. – Rodzina, to najstabilniejsza komórka społeczna. Najstabilniejsza także w kryzysie.
W rodzinie solidarność pokoleniowa wynika nie z obowiązku, a bycie rodzicem nie jest wynikiem kalkulacji. To kwestia miłości i więzi, na które jednak wpływa poczucie bezpieczeństwa dwojga ludzi chcących ją stworzyć ? mówiła otwierając konferencję Anna Andrzejewska – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.
– Poważny kryzys demograficzny z jakim przyszło się nam zmierzyć w Polsce sprawił, że wsparcie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa stało się ważnym elementem debaty publicznej, a polityka prorodzinna – w tym także bezpieczeństwo rodziny – są jednym z priorytetów polskiego rządu – dodała.
Sekretarz stanu ? Jerzy Kozdroń przekonywał, że zapewnienie bezpieczeństwa rodzinom jest również jednym z głównych zadań Ministerstwa Sprawiedliwości. – Resort sprawiedliwości czynnie uczestniczy w realizacji zapisów ustawy z 2006 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w szczególności mających na celu wyeliminowanie przemocy i umożliwienie rodzinie powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Przy czym, zgodnie ze swoimi ustawowymi kompetencjami, skupia się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym poprzez właściwe oddziaływanie na sprawców przemocy domowej zarówno pod względem powstrzymywania ich od stosowania przemocy, jak i wskazania możliwości zmiany i powrotu do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie ? kontynuował wiceminister Jerzy Kozdroń.
Osoby dotknięte przemocą domową, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, medycznej czy socjalnej w podmiotach działających w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw lub finansowanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także w ramach ogólnopolskiego telefonu interwencyjno?informacyjnego ?Niebieska Linia?, prowadzonego w ramach porozumienia przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 18 listopada br. Ministerstwo Sprawiedliwości zainaugurowało również projekt ?Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie?. Projekt daje możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą domową oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z pokrzywdzonymi.
Wydział Komunikacji MS

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …