- W dniach 30 września – 1 października 2024 r. w Londynie odbyły się uroczystości związane z oficjalnym otwarciem Roku Prawniczego (Opening of the Legal Year).
- Zaproszenie do udziału w uroczystościach wystosowali wspólnie President The Law Society of England and Wales Nick Emmersson oraz Prezes The Bar Council of England and Wales Sam Townend.
- Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA.
Poza prawnikami brytyjskimi, w uroczystościach brali udział przedstawiciele samorządów prawniczych i najważniejszych organizacji prawniczych z całego świata.
Otwarcie Roku Prawniczego to instytucja związana z systemem prawnym common law. Tradycja ta sięga średniowiecza (ma ponad 700 lat). Otwarcie Roku Prawniczego ma charakter bardzo doniosłej i niezwykle uroczystej ceremonii, której kulminacyjna część obchodów – uroczysta msza (o coraz bardziej uniwersalnej formule) wraz z procesją, w której biorą udział m.in. sędziowie sądu najwyższego oraz najważniejszych trybunałów, Lord Kanclerz o(obecnie fukncję tę pełni kobieta Shabana Mahmood) raz licznie zebrani adwokaci odbywa się w opactwie Westminster.
W pierwszym dniu uroczystości związanych z Oficjalnym Otwarciem Roku Prawniczego zaplanowano debatę prezesów organizacji prawniczych w budynku The Law Society of England and Wales przy Chancery Lane. Tematem tegorocznej debaty była „Rola izb adwokackich i stowarzyszeń prawniczych na etapie poprzedzającym, w trakcie i po wyborach”.
Prezes Law Society of England and Wales Nick Emmersson powitał przybyłych gości. Zaprosił uczestników do dyskusji. W tym roku w ponad 80 krajach odbędą się różne wybory. W interesującym panelu zasiedli przedstawiciele Conseil Nacional de Barreaux – Prezes Julie Couturier, przedstawiciele rad adwokackich z Meksyku, Malezji, Kenii, a także prezes American Bar Association William R. Bay. Kolejni paneliści zastanawiali się jakie można podejmować działania. Mając na uwadze polskie doświadczenia głos zabrał adw. Bartosz Grohman i przedstawił wszystkim zebranym uczestnikom działania jakie podejmowała Naczelna Rada Adwokacka w celu blokowania wprowadzania reformy wymiaru sprawiedliwości bądź uświadamiania społeczeństwu tak zwanych „reform” wymiaru sprawiedliwości które de facto rujnowały praworządność. Opisał jakie działania edukacyjne podejmowała NRA, jakie wystąpienia przygotowywała i jak prezes Przemysław Rosati konsekwentnie zwracał się do różnych organów Państwa o przestrzeganie prawa. Omówił też adwokackie wystąpienia medialne. Zebrani z zainteresowaniem słuchali o polskich przypadkach. W dalszych wystąpieniach przedstawiciele rad adwokackich z Niemiec wsparli argumentację adwokata Bartosza Grohmana dziękując za współpracę z nimi nad zwalczaniem populizmu i przeciwdziałaniu destrukcji wymiaru sprawiedliwości. Niewątpliwie polskie doświadczenia są ważnym czynnikiem mobilizującym inne organizacje do większej aktywności. W kuluarach toczono rozmowy o wojnie w Ukrainie. Okazuje się, ż świadomość sytuacyjna naszych kolegów jest dość niska. Nikt na przykład nie wiedział o porywaniu ukraińskich dzieci do Rosji.
Panel podsumował Sam Townend, Prezes The Bar Council i zamknął dyskusję zapraszając do rozmów kuluarowych, które toczyły się do późnych godzin nocnych.
Następnego dnia uczestnicy Uroczystości spotkali się ponownie w siedzibie Law Society, skąd wszyscy udali się do Opactwa Westminster, gdzie zebrali się nie tylko adwokaci, ale także sędziowie sądów najwyższych instancji. Po powitaniach uczestnicy uformowali uroczysty pochód i godnie, w ściśle określonej kolejności zajmowali miejsca w świątyni. W trakcie nabożeństwa wszyscy modlą się, śpiewają hymny i psalmy. Czytane są fragmenty Pisma Świętego. Każdy uczestnik dostaje scenariusz uroczystej mszy wraz z tekstami hymnów i psalmów co ułatwia czynny udział w ceremonii. Podniosła i bogato oprawiona muzycznie liturgia anglikańska, gdy chodzi o jej porządek w dniu uroczystości, obejmuje m.in. modlitwy za Zjednoczone Królestwo – za jego jedność, za pokój i za zgodę w nim panującą, za króla Karola i wszystkich członków rodziny królewskiej, za obie izby parlamentu, za sędziów Jego Królewskiej Mości, za odpowiednie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za ofiary przestępstw, za sprawców przestępstw, za wszystkich funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości, za adwokatów i innych prawników, za właściwe funkcjonowanie wymiarów sprawiedliwości państw członkowskich Commonwealth i Rady Europy oraz za wszystkich tych, którzy tworzą i stosują prawo w państwach i ich organach, gdzie fundamentem jest zasada rządów prawa. Na koniec odśpiewano hymn God Save the King.
Po nabożeństwie w opactwie, wszyscy uczestnicy i goście przechodzą w uroczystym pochodzie do budynku parlamentu, gdzie w Sali Westminsterskiej (Westminster Hall) odbywa się spotkanie z Lordem Kanclerzem i następnie dla zaproszonych gości serwowany jest posiłek, co także samo w sobie jest wielowiekową tradycją (przed kilkuset laty uczestnicy uroczystości modlili się na czczo, co sprawiało, ze późniejszy posiłek był bardzo pożądanym fragmentem uroczystości, a tradycja posiłku pozostała).
Korzystając z okazji, adw. Bartosz Grohman tradycyjnie rozpytywał rozmówców z jakimi największymi problemami stykają się korporacje prawnicze i sami adwokaci w różnych częściach świata. Na całym świecie palącymi problemami są: niskie stawki za sprawy z urzędu, wykładniczo rosnące koszty prowadzenia kancelarii, postępująca nadregulacja procedur, wydłużające się postępowania sądowe i ich kosztochłonność, która coraz bardziej stanowi barierę w faktycznym dostępie do wymiaru sprawiedliwości. Zwracano także uwagę na brak wiedzy o praworządności jako fundamencie istnienia wolnego społeczeństwa i gwarancie budowy jego dobrobytu. Zdaniem zgromadzonych wiedza ta powinna docierać do ogółu nie tylko w czasie okołowyborczym. Buduje się ją latami, a niezależne samorządy prawnicze i organizacje prawnicze o zasięgu międzynarodowym, zdolne poprzez swoją siłę posiadaną dzięki legitymizacji swoich członków, ich aktywności i zaangażowaniu w promowanie słusznych społecznie spraw, oddziaływać na opinię publiczną w celu prodemokratycznego kształtowania jej. Edukacja na temat demokracji i rządów prawa jest zatem wyzwaniem permanentnym i rolą prawników – w tym zwłaszcza skupiających ich organizacji prawniczych na szczeblu krajowym i międzynarodowym – jest zadbanie o jej właściwą jakość i jak najszerszy krąg jej adresatów.
Spotkania takie to niepowtarzalne forum do wymiany poglądów i doświadczeń, a także świetna okazja do nawiązania nowych cennych kontaktów, które mogą być jak najbardziej przydatne dla polskiej Adwokatury i naszego środowiska. Warto wiedzieć, jakie problemy mają koledzy w innych jurysdykcjach. Pozwala to na lepsze przygotowanie do nadchodzących wyzwań.