Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Rok Prawniczy w Londynie

Rok Prawniczy w Londynie

  • W dniach 30 września – 1 października 2024 r. w Londynie odbyły się uroczystości związane z oficjalnym otwarciem Roku Prawniczego (Opening of the Legal Year).
  • Zaproszenie do udziału w uroczystościach wystosowali wspólnie President The Law Society of England and Wales Nick Emmersson oraz Prezes The Bar Council of England and Wales Sam Townend.
  • Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA.


Poza prawnikami brytyjskimi, w uroczystościach brali udział przedstawiciele samorządów prawniczych i najważniejszych organizacji prawniczych z całego świata.


Otwarcie Roku Prawniczego to instytucja związana z systemem prawnym common law. Tradycja ta sięga średniowiecza (ma ponad 700 lat). Otwarcie Roku Prawniczego ma charakter bardzo doniosłej i niezwykle uroczystej ceremonii, której kulminacyjna część obchodów – uroczysta msza (o coraz bardziej uniwersalnej formule) wraz z procesją, w której biorą udział m.in. sędziowie sądu najwyższego oraz najważniejszych trybunałów, Lord Kanclerz o(obecnie fukncję tę pełni kobieta Shabana Mahmood) raz licznie zebrani adwokaci odbywa się w opactwie Westminster.


W pierwszym dniu uroczystości związanych z Oficjalnym Otwarciem Roku Prawniczego zaplanowano debatę prezesów organizacji prawniczych w budynku The Law Society of England and Wales przy Chancery Lane. Tematem tegorocznej debaty była „Rola izb adwokackich i stowarzyszeń prawniczych na etapie poprzedzającym, w trakcie i po wyborach”.


Prezes Law Society of England and Wales Nick Emmersson powitał przybyłych gości. Zaprosił uczestników do dyskusji. W tym roku w ponad 80 krajach odbędą się różne wybory. W interesującym panelu zasiedli przedstawiciele Conseil Nacional de Barreaux – Prezes Julie Couturier, przedstawiciele rad adwokackich z Meksyku, Malezji, Kenii, a także prezes American Bar Association William R. Bay. Kolejni paneliści zastanawiali się jakie można podejmować działania. Mając na uwadze polskie doświadczenia głos zabrał adw. Bartosz Grohman i przedstawił wszystkim zebranym uczestnikom działania jakie podejmowała Naczelna Rada Adwokacka w celu blokowania wprowadzania reformy wymiaru sprawiedliwości bądź uświadamiania społeczeństwu tak zwanych „reform” wymiaru sprawiedliwości które de facto rujnowały praworządność. Opisał jakie działania edukacyjne podejmowała NRA, jakie wystąpienia przygotowywała i jak prezes Przemysław Rosati konsekwentnie zwracał się do różnych organów Państwa o przestrzeganie prawa. Omówił też adwokackie wystąpienia medialne. Zebrani z zainteresowaniem słuchali o polskich przypadkach. W dalszych wystąpieniach przedstawiciele rad adwokackich z Niemiec wsparli argumentację adwokata Bartosza Grohmana dziękując za współpracę z nimi nad zwalczaniem populizmu i przeciwdziałaniu destrukcji wymiaru sprawiedliwości. Niewątpliwie polskie doświadczenia są ważnym czynnikiem mobilizującym inne organizacje do większej aktywności. W kuluarach toczono rozmowy o wojnie w Ukrainie. Okazuje się, ż świadomość sytuacyjna naszych kolegów jest dość niska. Nikt na przykład nie wiedział o porywaniu ukraińskich dzieci do Rosji.


Panel podsumował Sam Townend, Prezes The Bar Council i zamknął dyskusję zapraszając do rozmów kuluarowych, które toczyły się do późnych godzin nocnych.


Następnego dnia uczestnicy Uroczystości spotkali się ponownie w siedzibie Law Society, skąd wszyscy udali się do Opactwa Westminster, gdzie zebrali się nie tylko adwokaci, ale także sędziowie sądów najwyższych instancji.  Po powitaniach uczestnicy uformowali uroczysty pochód i godnie, w ściśle określonej kolejności zajmowali miejsca w świątyni.  W trakcie nabożeństwa wszyscy modlą się, śpiewają hymny i psalmy. Czytane są fragmenty Pisma Świętego. Każdy uczestnik dostaje scenariusz uroczystej mszy wraz z tekstami hymnów i psalmów co ułatwia czynny udział w ceremonii. Podniosła i bogato oprawiona muzycznie liturgia anglikańska, gdy chodzi o jej porządek w dniu uroczystości, obejmuje m.in. modlitwy za Zjednoczone Królestwo – za jego jedność, za pokój i za zgodę w nim panującą, za króla Karola i wszystkich członków rodziny królewskiej, za obie izby parlamentu, za sędziów Jego Królewskiej Mości, za odpowiednie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za ofiary przestępstw, za sprawców przestępstw, za wszystkich funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości, za adwokatów i innych prawników, za właściwe funkcjonowanie wymiarów sprawiedliwości państw członkowskich Commonwealth i Rady Europy oraz za wszystkich tych, którzy tworzą i stosują prawo w państwach i ich organach, gdzie fundamentem jest zasada rządów prawa.  Na koniec odśpiewano hymn God Save the King.


Po nabożeństwie w opactwie, wszyscy uczestnicy i goście przechodzą w uroczystym pochodzie do budynku parlamentu, gdzie w Sali Westminsterskiej (Westminster Hall) odbywa się spotkanie z Lordem Kanclerzem i następnie dla zaproszonych gości serwowany jest posiłek, co także samo w sobie jest wielowiekową tradycją (przed kilkuset laty uczestnicy uroczystości modlili się na czczo, co sprawiało, ze późniejszy posiłek był bardzo pożądanym fragmentem uroczystości, a tradycja posiłku pozostała).


Korzystając z okazji, adw. Bartosz Grohman tradycyjnie rozpytywał rozmówców z jakimi największymi problemami stykają się korporacje prawnicze i sami adwokaci w różnych częściach świata. Na całym świecie palącymi problemami są: niskie stawki za sprawy z urzędu,  wykładniczo rosnące koszty prowadzenia kancelarii, postępująca nadregulacja procedur, wydłużające się postępowania sądowe i ich kosztochłonność, która coraz bardziej stanowi barierę w faktycznym dostępie do wymiaru sprawiedliwości. Zwracano także uwagę na brak wiedzy o praworządności jako fundamencie istnienia wolnego społeczeństwa i gwarancie budowy jego dobrobytu. Zdaniem zgromadzonych wiedza ta powinna docierać do ogółu nie tylko w czasie okołowyborczym. Buduje się ją latami, a niezależne samorządy prawnicze i organizacje prawnicze o zasięgu międzynarodowym, zdolne poprzez swoją siłę posiadaną dzięki legitymizacji swoich członków, ich aktywności i zaangażowaniu w promowanie słusznych społecznie spraw, oddziaływać na opinię publiczną w celu prodemokratycznego kształtowania jej. Edukacja na temat demokracji i rządów prawa jest zatem wyzwaniem permanentnym i rolą prawników – w tym zwłaszcza skupiających ich organizacji prawniczych na szczeblu krajowym i międzynarodowym – jest zadbanie o jej właściwą jakość i jak najszerszy krąg jej adresatów.

Spotkania takie to niepowtarzalne forum do wymiany poglądów i doświadczeń, a także świetna okazja do nawiązania nowych cennych kontaktów, które mogą być jak najbardziej przydatne dla polskiej Adwokatury i naszego środowiska. Warto wiedzieć, jakie problemy mają koledzy w innych jurysdykcjach. Pozwala to na lepsze przygotowanie do nadchodzących wyzwań.

Sprawdź także

Szkoła Praw Człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, nawiązując do bogatej tradycji Szkoły Praw Człowieka, jaką przez lata prowadziła, otwiera …