Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Rosyjka opozycja uhonorowana

Rosyjka opozycja uhonorowana

HFPC gościła Swietłanę Gannuszkinę i Leilę Rogozinę, rosyjskie obrończynie praw człowieka z organizacji ?Wsparcie Obywatelskie?. Swietłana Gannuszkina i Leila Rogozina przyjechały do Polski w związku z przyznaniem przez ministra spraw zagranicznych nagrody ?Pro Dignitate Humana? organizacji pozarządowej ?Wsparcie Obywatelskie?.
Zajmuje się ona wspieraniem praw uchodźców i migrantów. Swietłana Gannuszkina, prezes organizacji, odbierając nagrodę podkreślała, że prawa człowieka odgrywają ogromną rolę w dzisiejszym świecie, a ich obrona jest obowiązkiem obywatelskim. Nagroda ?Pro Dignitate Humana? została ustanowiona w 2011 r. i jest przyznawana za poświęcenie, bezkompromisowość w działaniu i niezłomną postawę w obronie praw człowieka i poszanowania godności ludzkiej, a także praw osób prześladowanych i narażonych na represje.
W poprzednich latach nagrodę otrzymali: białoruski działacz na rzecz praw człowieka Aleś Bialacki, rosyjska organizacja ?Memoriał? (której członkinią także była Swietłana Gannuszkina) zajmująca się kwestiami rehabilitacji ofiar represji politycznych, pomocą uchodźcom, a także walką o prawa człowieka na Kaukazie Północnym, pakistańska prawniczka Asma Jahangir oraz rosyjska aktywistka na rzecz praw człowieka, szefowa rosyjskiej Grupy Helsińskiej, Ludmiła Aleksiejewa.

Sprawdź także

Wsparcie dla Igora Tuleyi

Na stronie internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ) pojawiła sie informacja dotycząca sędziego Igora Tuleyi oraz …