Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Rosyjka opozycja uhonorowana

Rosyjka opozycja uhonorowana

HFPC gościła Swietłanę Gannuszkinę i Leilę Rogozinę, rosyjskie obrończynie praw człowieka z organizacji ?Wsparcie Obywatelskie?. Swietłana Gannuszkina i Leila Rogozina przyjechały do Polski w związku z przyznaniem przez ministra spraw zagranicznych nagrody ?Pro Dignitate Humana? organizacji pozarządowej ?Wsparcie Obywatelskie?.
Zajmuje się ona wspieraniem praw uchodźców i migrantów. Swietłana Gannuszkina, prezes organizacji, odbierając nagrodę podkreślała, że prawa człowieka odgrywają ogromną rolę w dzisiejszym świecie, a ich obrona jest obowiązkiem obywatelskim. Nagroda ?Pro Dignitate Humana? została ustanowiona w 2011 r. i jest przyznawana za poświęcenie, bezkompromisowość w działaniu i niezłomną postawę w obronie praw człowieka i poszanowania godności ludzkiej, a także praw osób prześladowanych i narażonych na represje.
W poprzednich latach nagrodę otrzymali: białoruski działacz na rzecz praw człowieka Aleś Bialacki, rosyjska organizacja ?Memoriał? (której członkinią także była Swietłana Gannuszkina) zajmująca się kwestiami rehabilitacji ofiar represji politycznych, pomocą uchodźcom, a także walką o prawa człowieka na Kaukazie Północnym, pakistańska prawniczka Asma Jahangir oraz rosyjska aktywistka na rzecz praw człowieka, szefowa rosyjskiej Grupy Helsińskiej, Ludmiła Aleksiejewa.

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …