Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Równe płace dla asystentów

Równe płace dla asystentów

K.Kwiatkowski przyjął przedstawicieli Stowarzyszenia Asystentów Sędziów.

Omówienie praktyki pracy asystentów ich kompetencji i statusu, zasady przystępowania do egzaminu sędziowskiego, szkolenia i wynagrodzenia ? to tylko niektóre z tematów poruszonych i dyskutowanych w trakcie spotkania ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.
– Nie będzie zmiany dotyczącej wydłużenia dwuletniego okresu praktyki umożliwiającej ubieganie się o stanowisko sędziego ? zadeklarował w trakcie spotkanie Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że przyszłoroczny egzamin sędziowski ? który najprawdopodobniej odbędzie się w drugiej połowie marca – przebiegnie na zasadach istotnie niezmienionych.
W rozmowie z ministrem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów reprezentował m.in. jego Przewodniczący ? Andrzej Sobótka. Przedstawiciele Stowarzyszenia omówili m.in. praktykę ich pracy, a także przedstawili propozycje dotyczące poszerzenia kompetencji asystentów oraz ich statusu. ? Zaproponowane przez nas zmiany wpłyną na przyspieszenie postępowań sądowych ? powiedzieli członkowie Stowarzyszenia. Minister Sprawiedliwości zadeklarował przeprowadzenie analizy przedstawionych propozycji Jednym z tematów była także wysokość asystenckich wynagrodzeń. – W pierwotnym projekcie przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych umieściliśmy zapis, na podstawie którego wynagrodzenie asystentów miało wynosić 80% wynagrodzenia zasadniczego referendarza, a tym samym dążylmy do powiązania wynagrodzenia asystentów z wynagrodzeniami sędziów.
Z powodu sytuacji budżetowej, na etapie prac w rządzie zrezygnowano z tego zapisu ? przypomniał minister. Reprezentanci asystentów z zadowoleniem przyjęli informację, że w przygotowanym przez resort projekcie usp, ministerstwo odchodzi od zróżnicowania wynagrodzenia asystentów w zależności od sądu, w którym pracują (rejonowy, okręgowy, apelacyjny). Przedstawiciele Stowarzyszenia pozytywnie odnieśli się także do propozycji resortu dotyczącej pozostawienia funkcji asystenta w ustawie ? Prawo o ustroju sądów powszechnych i nie przenoszeniu jej do ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.
Przekażemy dodatkowe pieniądze na szkolenia dla asystentów sędziów ? zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski. ? I to nie tylko tym, którzy mogą już obecnie ubiegać się o stanowiska sędziowskie, ale też chcemy pomóc w przygotowaniu się do egzaminu tym asystentom, którzy nie odbyli aplikacji a planują przystąpić do egzaminu ? dodał Krzysztof Kwiatkowski. Minister jednoznacznie odpowiedział także na inne pytania asystentów. – Będziemy utrzymywać możliwość przystępowania do egzaminu organizowanego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury dla wszystkich tych, którzy spełniają wymogi ? powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …