Strona główna / Temat Tygodnia / Równią pochyłą w dół

Równią pochyłą w dół

Światowy Indeks Praworządności. Pięć krajów UE za Polską

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, 20 października 2022 r.

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, 20 października 2022 r.(Fot. Geert Vanden Wijngaert / AP Photo)

Według najnowszej edycji wskaźnika opracowywanego przez amerykańską organizację World Justice Project (WJP) Polska zajmuje 36. miejsce na 140 krajów. W Unii Europejskiej rządy prawa mają się gorzej na Węgrzech, w Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Grecji.

Wskaźnik opiera się na dogłębnych, powtarzanych co roku ankietach. Respondentami są zarówno prawnicy i eksperci, którzy oceniają różne aspekty rządów prawa, jak i zwykli obywatele.

Na świecie praworządność kurczy się piąty rok z rzędu – podsumowuje WJP. W ostatnim roku notowania pogorszyły się w 61 proc. krajów zamieszkanych przez 4,4 mld ludzi.

Największy problem Polski? Kontrola władzy wykonawczej

Według przyjętej metodyki Polska należy do mniejszości krajów, które w tym roku odnotowały niewielki wzrost wskaźników praworządności – o mniej niż 1 proc.

W większości kategorii nasz kraj plasuje się powyżej średniej globalnej, ale poniżej europejskiej. Najgorzej wypadamy w kategorii „kontrola władzy wykonawczej”, a spadek w ciągu ostatnich siedmiu lat jest dramatyczny. Kontrola rządu ze strony władzy ustawodawczej, sądownictwa oraz niezależnych instytucji audytorów jest, jak stwierdzają autorzy raportu, bardzo słaba.

Poniżej średniej światowej jest też w Polsce realizowane prawo społeczeństwa do informacji. Co ciekawe, bardzo niski wynik osiągnęliśmy w kategorii swobód religijnych. Jeszcze gorszy – w przestrzeganiu prawa do prywatności.

Źródło: wyborcza.pl

Sprawdź także

Represje trwają

Michał Romanowski: Wezwanie (otwarte) w sprawie przywrócenia do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna w I Wydziale …