Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Rozwód przez sms

Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły dowiedzieć się, że ich mąż właśnie się z nimi rozwiódł. Przewiduje to nowe prawo, które weszło dziś w życie. Dotychczas wielokrotnie zdarzało się, że kobieta nie wiedziała, iż sąd postanowił o jej rozwodzie. Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej konserwatywnych krajów na świecie. Prawa kobiet w tym kraju są bardzo ograniczone.
Jak twierdzi minister sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej, nowe przepisy sprawią, że rozwody w królestwie będą bardziej transparentne. Często zdarza się, że mężczyzna wnosi do sądu o rozwód, a sąd orzeka o nim bez obecności samej zainteresowanej.
Teraz sądy będą musiały powiadomić kobietę o rozwodzie choćby SMS-em. Dzięki temu, będzie mogła w porę zadbać o alimenty.
To kolejna, niewielka zmiana w sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. W tym konserwatywnym, muzułmańskim królestwie dopiero od ubiegłego roku kobietom wolno prowadzić samochód. W ubiegłym roku w ramach liberalizacji przepisów otwarto też pierwsze kina w kraju, a kobiety mogą już chodzić na mecze piłkarskie w roli widzów.
Równocześnie jednak wielu aktywistów z organizacji praw człowieka, jak i wiele kobiet walczących o swoje prawa, wciąż siedzi w więzieniach. Kobiety w Arabii Saudyjskiej nadal nie mogą samodzielnie starać się o paszport czy wyjeżdżać za granicę lub otwierać kont bankowych.
Twarzą przemian w Arabii Saudyjskiej jest wpływowy następca tronu Muhammad bin Salman. Jest on traktowany przez Zachód jako przedstawiciel młodego, mniej zamkniętego pokolenia w rodzinie królewskiej. Cieniem na jego osobie kładzie się jednak morderstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego w Stambule. To właśnie książę Muhammad bin Salman jest oskarżany o wydanie rozkazu zabicia niepokornego publicysty. Władze królestwa temu zaprzeczają.

Więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-arabia-saudyjska-kobiety-dowiedza-sie-o-rozwodzie-z-sms-a,nId,2769109#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Sprawdź także

Trudny i pracowity rok AI

To był pracowity rok dla Amnesty International, który zaowocował pozytywnymi zmianami zachodzącymi na całym świecie. …