Finansowanie pomostowe

RP nie pomaga uchodźcom

Błyskawiczna reakcja ETPC na skargę polskich prawników. Chodzi o migrantów koczujących w Usnarzu

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał polskim władzom dopuszczenie prawników do cudzoziemców, którzy od ponad miesiąca koczują w Usnarzu Górnym. To reakcja na skargę, którą do Strasburga ledwie kilka dni temu złożyli polscy prawnicy. Po decyzji ETPC prawnicy są już w drodze do Usnarza.

Migranci na granicy polsko - białoruskiej w Usnarzu Górnym, 18.08.2021 r.

Fot. Grzegorz Dabrowski / Agencja Gazeta

Prawnicy ledwie przed weekendem wysłali do Strasburga skargę na Polskę dotyczącą odmawiania pomocy uchodźcom, którzy znajdują się w Usnarzu Górnym. W tej sprawie już wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce pomoc migrantom. Ale polskie władze do dziś nie wykonały tego postanowienia zabezpieczającego.

ETPC błyskawicznie zareagował. Nakazał polskim władzom dopuszczenie prawników do cudzoziemców, którzy od ponad miesiąca koczują w Usnarzu Górnym.

Jak podkreślają prawnicy, z którymi rozmawiała reporterka TOK FM Anna Gmiterek-Zabłocka, zwraca uwagę szybkie tempo pracy trybunału. Zwykle nim ETPC zakomunikuje sprawę danemu rządowi, mija co najmniej kilka miesięcy. W przypadku skarg dotyczących ludzi koczujących w Usnarzu minęło zaledwie kilka dni. 

Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

Paryż: Atak Polski na UE

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Francuski minister: istnieje ryzyko wyjścia Polski z Unii Europejskiej Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w …