Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Rusza kampania wyborcza

Rusza kampania wyborcza

Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i potrwają jeden dzień – potwierdził oficjalnie prezydent Bronisław Komorowski. A to oznacza, że oficjalnie rusza już kampania wyborcza. Prezydent ogłosił datę wyborów podczas konferencji prasowej w Belwederze. Zgodnie z konstytucją na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Formalnie kampania wyborcza rusza od dnia opublikowania zarządzenia prezydenta w Dzienniku Ustaw.
Tegoroczne wybory odbędą się według przepisów Kodeksu wyborczego, który wszedł w życie w poniedziałek. Zarządzenie przez prezydenta wyborów parlamentarnych zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu rozpocznie się oficjalnie kampania wyborcza. 9 października Polacy będą wybierać 460 posłów oraz stu senatorów.
Kandydaci do Izby Wyższej będą rywalizować po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych. Nowy kodeks wyborczy wprowadza również możliwość głosowania osób niepełnosprawnych przez pełnomocnika. Z kolei wyborcy mieszkający zagranicą będą mogli oddać swoje głosy korespondencyjnie. Zgodnie z konstytucją, prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …