Ruszył MFF WATCH DOCS

W czwartek 8 grudnia w Warszawie ruszył WATCH DOCS ? jeden z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. W ciągu 10 dni pokazanych zostanie blisko 90 filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.Wstęp na seanse jest bezpłatny.
Projekcje festiwalowe odbędą się w CSW Zamek Ujazdowski, kinie Muranów, kinie Kultura oraz w Starej Bibliotece UW. Wstęp bezpłatny. Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa chińskiego dokumentalisty ? Zhao Lianga, który osobiście odbierze nagrodę im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie pięć filmów reżysera, wśród nich najnowszy film reżysera ? Razem. W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2010 ? 2011.
Wśród nich: nagrodzony na festiwalu Sundance amerykański obraz Pokuta Generała Golasa, znakomity Pałac pod orłami ? Grand Prix tegorocznego festiwalu Cinéma du Réel oraz doceniony m.in. na festiwalu Silverdocs Nasza szkoła. Na tegoroczny program filmowy festiwalu składają się również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, Zbliżenia, Dyskretny urok propagandy i Nowe filmy polskie oraz 3 retrospektywy tematyczne: Półkowniki cz.II, Zwyczajny rasizm i Prawa człowieka w firmie. Festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w wykładach mistrzowskich, warsztatach, spotkaniach z dokumentalistami oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka.
Dla osób niewidomych i słabo widzących zorganizowane zostaną pokazy z audiodeskrypcją, a dla osób niedosłyszących przygotowane zostaną specjalne napisy.
W ramach festiwalu odbędzie się również trzydniowa międzynarodowa konferencja Prawa człowieka – współczesny stan dyskusji, w której udział wezmą m.in. prof. Wiktor Osiatyński i były francuski minister sprawiedliwości w rządzie Mitteranda – Robert Badinter.
WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. W 2012 r. objazdowa odsłona WATCH DOCS zawita do 40 polskich miast.

Sprawdź także

Upadek godności sędziów

Zachowanie Dagmary Pawełczyk-Woickiej jest nieetyczne, godzi w powagę sądu, narusza godność innego sędziego, jest przejawem …