Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Ryczałt za pomoc

Ryczałt za pomoc

HFPC interweniuje w sprawie stałej stawki za pomoc z urzędu w sprawach o przeludnienie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie zmianami planowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przedstawionymi w publikacji prasowej Agaty Łukaszewicz oraz Ireneusza Walencika pt. ?Skazani coraz częściej pozywają za tłok w celach?, która w dniu 11 stycznia 2011 r. ukazała się w dzienniku ?Rzeczpospolita?.
Zgodnie ze wskazaną publikacją, ?ministerstwo chce wyodrębnić w przepisach osobną stawkę wynagrodzenia za sprawy z urzędu o odszkodowanie za naruszenie norm powierzchniowych w celach. Proponuje ustalić ją w ryczałtowej kwocie 120 zł netto (bez VAT), niezależnie od wysokości roszczenia. Tyle właśnie wynosi stawka za sprawy o odszkodowanie za niesłuszne skazanie czy aresztowanie?. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zauważyła, że jeżeli Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje prace dotyczące redukowania kosztów związanych z wygórowanymi roszczeniami więźniów, a co się z tym wiąże, dużymi kosztami ich obrony z urzędu ponoszonymi przez Skarb Państwa, przeprowadzić należy bardziej przemyślane reformy.
Zasugerowaliśmy oparcie wynagrodzeń pełnomocników z urzędu na stawkach ryczałtowych uzależnionych np. od liczby pozwanych instytucji lub wysokości zasądzonego zadośćuczynienia. Pomysł wprowadzenia stawki za prowadzenie tego typu spraw w kwocie 120 zł, z całą pewnością określić należy jako niemożliwy do zaakceptowania – czytamy na stronie internetowej Fundacji.

Sprawdź także

Pushbacki pozostaną

Rzecznik: wyeliminować pushbacki z polskiego prawa. Odpowiedź MSWiA Przepisy pozwalające na zawracanie cudzoziemców, przekraczających polską …