Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Sumienie sędziego

Sumienie sędziego

– Informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf wskazała dzień 31 sierpnia 2019 r. jako datę przejścia w stan spoczynku Prezesa Izby Karnej SN sędziego Stanisława Zabłockiego. Decyzja ta ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości została przez niego zaakceptowana – poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, cytowany przez RMF FM.
Przypomnijmy: w poniedziałek prezes Sądu Najwyższego, kierujący Izbą Karną, poinformował o odejściu w stan spoczynku. Przyczyną jego decyzji jest nowy regulamin sądu, wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzej Dudy. Zdaniem Zabłockiego, doprowadzi on do „chaosu i narastania zaległości”.

Prezes Zabłocki podkreślił także, że musiałby wyznaczać terminy posiedzeń tzw. sędziom dublerom, których status jest wyjaśniany przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. „Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku” – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

***

18 lutego 2019 r. Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki poinformował Pierwszą Prezesa SN, że z dniem 20 lutego 2019 r. przechodzi w stan spoczynku. Jako motyw swojej decyzji podał wejście w życie zmian w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadzonych Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 11 lutego 2019 r., które „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy Izby Karnej, chaosu i narastania zaległości”.

Prezes Stanisław Zabłocki podkreślił ponadto, że respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w terminie 14 dni (do 6 marca) powinno odbyć się posiedzenie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej, na którym wybranych zostanie trzech kandydatów, spośród których Prezydent RP powoła nowego Prezesa kierującego pracą izby.

SSN Michał Laskowski
Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego

W poniedziałek sędzia Zabłocki zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie skierowane do I prezes SN:
To była jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Zapewne nawet nie „jedna z najtrudniejszych”, ale po prostu najtrudniejsza. Ważyłem wszystkie „za” i „przeciw” tak starannie, jak tylko potrafiłem i tak długo, jak na to pozwalało niewiarygodnie krótkie vacatio legis. Rozmawiałem z tymi, których uważam za autorytety, których obdarzam wielkim szacunkiem za ich doświadczenie i za prawość potwierdzoną całą długą drogą życia, a z którymi jestem na tyle blisko, aby móc prosić ich o radę. Decyzja jednak musiała na końcu należeć do mnie i jedynie ja za nią odpowiadam. Uznałem, że nie mogę postąpić inaczej. Nie można kupić dodatkowych kilku – kilkunastu miesięcy tego, co się kocha, za cenę zaprzeczenia samemu sobie. Nie można udawać, że coś, co było czarne, bez zaistnienia jakichkolwiek nowych uwarunkowań stało się białe, czy choćby szare. Trwałem na stanowisku do ostatniej chwili, w której nie naruszając prawa nie popadałem jednocześnie w konflikt z własnym sumieniem. Kilka miesięcy temu udało mi się nawet odnaleźć „trzecią drogę”. Tym razem nie starczyło pomysłu. Całą resztę moi Przyjaciele i Znajomi, a także nieprzyjaciele i nieznajomi, odnajdą w krótkim piśmie, które złożyłem – zgodnie z przepisami prawa – na ręce Pani Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Mogę tylko dodać, że jest mi niewypowiedzianie ciężko. Sąd był – obok rodziny – całym moim życiem.

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …