Strona główna / Aktualności / Sądowe ABC dla dziennikarzy

Sądowe ABC dla dziennikarzy

?Sądowe ABC? ? to poradnik dla dziennikarzy, opracowany przez Zespół ds. Standardów Komunikacji w Sądach, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa. Poradnik adresowany jest przede wszystkim do redaktorów, którzy stawiają w sądach swoje pierwsze kroki zawodowe by móc relacjonować
rozprawy sądowe. To swoiste kompendium wiedzy, zawierające akty prawne regulujące działalność mediów, jak również dające odpowiedzi na zagadnienia które najbardziej dziennikarzy interesują – np. do kogo zwracać się z prośbą o konkretny rodzaj informacji, co zrobić, gdy chce się uzyskać dostęp do akt lub nagrać przebieg rozprawy.
?Sądowe ABC? zawiera informacje zarówno o sprawach karnych i cywilnych. Jest odpowiedzią zarówno na postulaty zgłaszane przez sędziów (o edukowanie dziennikarzy z wiedzy o procedurach sądowych), jak i niektórych dziennikarzy, zainteresowanych objaśnianiem im tematyki sądowniczej w przystępnej formie dokumentu. ?Sądowe ABC? powstało w celu ułatwienia dziennikarzom ich pracy w sądach, aby pełnili swoją rolę informacyjną, edukacyjną i kontrolną na najwyższym poziomie. By mogli sprawnie, rzetelnie, z poszanowaniem praw osób zaangażowanych w spór sądowy, relacjonować pracę sądu i jej efekty.
Poradnik powstał we współpracy z sędzią Arturem Ozimkiem z Sądu Okręgowego w Lublinie.Broszura jest do pobrania na stronie resortu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …