Najnowsze informacje

Samokrytyka Nadministra

„Ważne, żeby wszystkie wątpliwości wyjaśniać na bieżąco” Jeden z przepisów noweli ustawy o IPN, odnoszący się do czynów popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu ich popełnienia, należy uznać za niekonstytucyjny – wskazano w stanowisku prokuratora generalnego dla Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek
na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się opinia prokuratora generalnego do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Unormowanie może podważyć autorytet państwa. W stanowisku podpisanym przez zastępcę prokuratora generalnego Roberta Hernanda napisano, że niekonstytucyjny jest zapis tej nowelizacji, który głosi, iż „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw”, polegających na przypisaniu narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. „Decydując się na penalizację zachowań (…) w odniesieniu do przestępstw popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu popełnienia tych czynów, ustawodawca nienależycie wyważył proporcje pomiędzy koniecznością ochrony dobra prawnego a adekwatnością, skutecznością i dolegliwością normy prawnej” – zaznaczono w stanowisku prokuratora generalnego. Jak dodano, „doprowadziło to do powstania unormowania faktycznie dysfunkcjonalnego, mogącego skutkować zaistnieniem rezultatów przeciwnych do zakładanych, a w konsekwencji doprowadzić do podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa”.
Źródło: (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …