Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Sędzia pisze list. Bo może

Sędzia pisze list. Bo może

Prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu:

– „Sędzia pozostaje obywatelem. I każdy sędzia – zgodnie zresztą ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wyrażonym bardzo jasno w sprawie Baka przeciwko Węgrom – ma prawo zabierania głosu publicznie w sytuacjach, w których dotyczy to ochrony praw podstawowych, systemów ustrojowych sądów czy zagadnień kluczowych dla rządów prawa. „

– „(…)pamiętajmy, że cała współpraca sądowa w Unii Europejskiej, czyli na przykład coś takiego jak europejski nakaz aresztowania, zależy od tego, czy nasze sądy będą uznawane za sądy niezależne. Sędzia poddawany systematycznej presji politycznej, np. przez takie właśnie działania nękające, jak wzywanie przez rzecznika dyscyplinarnego, występowanie z konkretnymi zarzutami wobec sędziów – to wszystko z całą pewnością są działania zastraszające, które muszą odbierać wiarygodność polskim sędziom i sądom.”

-„(…) pamiętajmy, że jeżeli nie będzie działał mechanizm europejskiego nakazu aresztowania, to z natury rzeczy musi się skończyć przestrzeń Schengen, bo ona się opiera właśnie na zasadzie wzajemnego zaufania.”

Całość tutaj: https://wyborcza.pl/7,82983,26246699,prof-safjan-sedzia-ma-prawo-pisac-do-obwe-ma-moralny.html

Sprawdź także

Szacunek dla B. Morawiec

Wygrała proces ze Zbigniewem Ziobrą, może usłyszeć zarzuty. Prof. Marek Safjan, sędzia TS UE: wyrażam …