Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Sędzia też jest człowiekiem

Sędzia też jest człowiekiem

Ponad 200 osób przyszło poznać osobiście poznać wroga publicznego nr 1 PiS, sędziego Igora Tuleyę z warszawskiego Sądu Okręgowego. Młody- chociaż mówi, że orzeka już 25 lat- szczupły, niepozbawiony autoironii i krotochwili człowiek, który podkreśla, że cieszy go iż nie musi w Pawilonie odpowiadać na pytanie, która z drużyn jest lepsza, Lech czy Legia. Mówił za to,

o sędziowskiej powinności o ty, że sędzia zawsze musi wydać wyrok. Nie może ogłosić remisu, że każda ze stron ma trochę racji; on musi dokonać osądu. Jak ferować wyroki? Jak mantra jest odmieniane słowo niezawisłość. Co to jest sędziowska niezawisłość. Definicja jest prosta- nie uleganie naciskom polityków, mediów, przełożonych, opinii publicznej;; odpowiedź może być jednak inna ? niezawisłość sędziowska jest determinowana zawisłością, zawisłością od prawa, a przede wszystkim Konstytucji! Igor Tuleya mówił też o gwarancjach niezawisłości – immunitecie sędziowskim. O immunitecie materialnym i procesowym.
O tym jakie są granice gwarancji państwa decydują rządzący, a obecna władza granice te osłabia i zawęża, obwiniony sędzia podczas ?dyscyplinarki? ma mniej praw niż oskarżony w procesie karnym. Co to znaczy nie uleganie presji. Prawo prasowe zabrania ferowania sądów przed wydaniem orzeczenia przez trybunał. Nagminnie jest to łamane przez dziennikarzy, którzy tyle mają wspólnego z dziennikarstwem, co sędziowie lamiacy prawo z wymiarem sprawiedliwości.
– Nie jesteśmy żadną kastą- mówił Igor Tuleya. Jesteśmy ludźmi, niewolnymi od rozterek, tak jak wszyscy, ale to na nas ciąży obowiązek wydania sprawiedliwego wyroku zgodnego z normami prawa i ludzkim sumieniem. Czy sędzia może popełnić błąd? Jest tylko człowiekiem, ale gdy pomyśli się o Tomaszu Komendzie, który niewinnie spędził 18 lat w więzieniu ? to można tylko uderzyć się w piersi. To nie powinno się zdarzyć i trzeba ustalić dlaczego zapadł właśnie taki wyrok.
Spotkanie z sędzią Igorem Tuleją jak zaobserwowałem było nagrywane. Warto sięgnąć do audiozapisu rozmowy z człowiekiem, który przestrzegając prawa nie wystraszył się czołowych polityków PiS.
*****
Sędzia Igor Tuleya przyjechał na spotkanie w ramach cyklu „Prawo warte Poznania” . Organizują je – Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji „Inter Gentes” UAM, sędziowskie stowarzyszenie „Iustita” oraz „Łańcuch Światła” w Poznaniu. ?Prawo warte Poznania? to seria nieformalnych spotkań z wybitnymi polskimi prawnikami, których celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli i dyskusja na temat bieżących wydarzeń związanych z prawem. Spotkania odbywają się raz w miesiącuCykl spotkań otworzył Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych sędziów w Polsce.
W 2013 r. Tuleya wydał wyrok na dr Mirosława G., kardiochirurga, którego za pierwszego rządu PiS Zbigniew Ziobro i ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński uznali bez żadnych dowodów za symbol skorumpowanych elit. Zarzucili mu branie łapówek, a nawet zamordowanie pacjenta.
Fot(x3) Sędzia Bartłomiej Przymusiński

Sprawdź także

Nie wolno się poddać

Wraz z początkiem roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak- Banasiak. …