Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Listy / Sędziowie pod presją

Sędziowie pod presją

Jak władze polityczne starają się wpływać na niezależne sądy (a nawet podporządkowywać)? Co powoduje, że się to udaje, a co pomaga utrzymać niezależność? Czego nas w tej mierze uczy historia ataków na niezależne sądownictwo w innych krajach?

Czy wpływ polityków na wybór sędziów to rzeczywiście standard europejski? Czy to argument, który może uzasadnić zmiany dokonujące się w Polsce (na przykładzie Niemiec i Polski)?

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie, współorganizowanej przez Biuro RPO oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, 10 stycznia 2019 r. (czwartek) o godzinie 17.30 w Biurze RPO, ul. Długa 23/25, Warszawa. Wezmą w niej udział: prof. Hans Petter Graver z Uniwersytetu w Oslo oraz prof. Klaus Bachmann ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Przyczynkami do zorganizowania debaty są:

Badania prowadzone przez prof. H. P. Gravera w ramach projektu ‘Sędziowie pod presją – moment przełomowy dla instytucji sądowych’. Prof. H. P. Graver badał podobne zagadnienia w wielu krajach świata a obecnie przystępuje do badań krajów naszego regionu.
Badania prowadzone przez prof. K. Bachmanna nad sprawiedliwością transnarodową oraz tranzycyjną w krajach przechodzących transformację polityczną/zmianę reżimu (Transitional Justice).

Dodatkowe informacje: Kacper Gwardecki z Biura RPO (k.gwardecki@brpo.gov.pl)

Z wyrazami szacunku

dr Adam Bodnar Łukasz Bojarski

Sprawdź także

Honor i odwaga nagrodzone

Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich oraz Grupa Granica to tegoroczni laureaci Nagrody Stowarzyszenia im. …