Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Sędziowie proponują zmiany w kodeksach

Sędziowie proponują zmiany w kodeksach

Stowarzyszenie Sędziów Polskich ?IUSTITIA? przedstawiło projekt zmian kodeksów karnych, zmierzający do usprawnienia procesów sądowych w sprawach karnych. Projekt został przekazany Przewodniczącemu Komisji Ustawodawczej Senatowi RP senatorowi Piotrowi Zientarskiemu.

Przyjęcie tego projektu jako inicjatywy ustawodawczej Senatu przyśpieszyłoby prace nad uchwaleniem proponowanych zmian. Jeżeli projekt spotka się z przychylnym przyjęciem senatorów mógłby być uchwalony jeszcze w tym roku. Projekt zmian kodeksów karnych ? informuje sędzia Bartłomej Przymusiński, rzecznik prasowy SSP Iustitia- jest wynikiem ponad rocznej pracy Zespołu ds. Poprawy Funkcjonowania Sądownictwa, działającego w ramach SSP Iustitia pod kierownictwem sędziego Jacka Przyguckiego.
Opracowanie zespołu zostało omówione w listopadzie 2009 r. na konferencji ?Sąd dla Obywatela?, a także kolejnych konferencjach w kwietniu 2010 r. w Lublinie „Mediacje i pozasądowe metody rozstrzygania sporów” oraz w maju 2010 r. w Białymstoku „Rola sądu w procesie karnym”.
Zgłoszenie tego projektu do Senatu RP zostało uzgodnione przez SSP Iustitia z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim, który przychylnie odniósł się do działań Stowarzyszenia.
W projekcie Iustitia zaproponowała zmiany cząstkowe, które przyśpieszą rozpoznawanie spraw, poszerzą możliwości zakończenia szybkiego spraw bez rozprawy (mediacje, umorzenia warunkowe ,dobrowolne poddanie sie karze), przebudują model postępowania odwoławczego ograniczając m.in. jedną z największych wad obecnego modelu procesu, czyli uchylanie spraw nawet po kilka razy do ponownego rozpoznania. Zaproponowano również zmiany odciążające sędziów od części spraw z zakresu „ochrony prawnej”, a nie „wymiaru sprawiedliwości” – jak twierdzi sędzia B. Przymusiński – i przekazujące te sprawy referendarzom (zwłaszcza w postępowaniu wykonawczym), dyscyplinujące strony do przedstawiania dowodów już na etapie wstępnym i wprowadzające jako regułę dobre planowanie sprawy już na początku procesu.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …