Strona główna / Aktualności / Apel o powrót do służby

Apel o powrót do służby

Pierwszy Prezes SN wezwał sędziów SN do stawienia się w Sądzie Najwyższym. W dniu dzisiejszym, w związku z postanowieniem Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 października 2018 r. w sprawie C-619/18 R Komisja Europejska przeciwko Polsce, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wezwał wszystkich sędziów Sądu Najwyższego objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych w tej sprawie do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej.22 października 2018 r.

***

Sędziowie wysłani przez Andrzeja Dudę na przedwczesną emeryturę stawili się w poniedziałek w Sądzie Najwyższym. – Wracam do pracy – zapowiedział prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki. – Życie jest piękne – mówiła pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf.
Na wracających czekało kilkadziesiąt osób. Skandowali „Konstytucja”. Trzymali flagi Obywateli RP. – Witamy wybranych zgodnie z konstytucją sędziów – mówili. – Pierwszą noc od trzech lat dobrze przespałam – stwierdziła mieszkanka Warszawy, nawiązując do wyników wyborów samorządowych. PiS przegrał je w największych miastach.
– Dzień dobry, dziękuję – witał manifestujących prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki, wjeżdżając na teren sądu. – Wracam do pracy, oczywiście. Jeśli tylko będziemy mogli pracować, będziemy pracować – dodał. ( Za gazeta/pl)

Emeryci SN i NSA będą orzekać?

Po decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości do normalnej pracy zamierzają powrócić także sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego objęły bowiem także tych sędziów. Prezes NSA Marek Zirk-Sadowski przekazał stosowne informacje ośmiorgu sędziom. Miał zapowiedzieć, że wyznacza im normalne sesje – dowiedział się Onet.

Według ustaleń Onetu normalnie orzekać zamierzają także sędziowie Sądu Najwyższego. – „Nie zaskoczyło mnie to postanowienie TSUE, bo cały czas podobnego rozstrzygnięcia się spodziewałem. Ja cały czas uważałem, że wciąż tam, czyli w SN jestem, dlatego informacja z Luksemburga jest dla mnie bardzo dobra i pozytywna” – powiedział sędzia Józef Iwulski, prezes Izby Pracy.

Prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki poinformował, że ze względu na stan zdrowia decyzje odnośnie dalszej pracy podejmować będzie w przyszłym tygodniu. Na pytanie, czy zamierza wrócić do orzekania, odpowiedział w rozmowie z onet.pl: – „Oczywiście”.
Źródło: onet.pl

Sprawdź także

Totalna niemoc Prokuratury

Rok 2018 przyniósł rekordowy wzrost liczby spraw niezałatwionych i długotrwałych. – Tzw. reforma prokuratury, której …