Strona główna / Aktualności / Sejm policzkuje Senat

Sejm policzkuje Senat

Posłowie odrzucili w czwartek uchwałę Senatu, który w piątek odrzucił nowelizację ustaw sądowych. Wcześniej wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek złożył wniosek formalny o wyłączenie z porządku obrad punktu dotyczącego głosowania nad ustawą nazywaną represyjną, ale nie zgodziła się na to marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. Ustawa została także krytycznie oceniona przez Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy.

Według KW, niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. W opinii tej zaapelowano też o inne rozwiązania, by uniknąć kryzysu. Komisja zarekomendowała również, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …