Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / „Siedem zim w Teheranie”

„Siedem zim w Teheranie”

“Siedem zim w Teheranie” najlepszym filmem dokumentalnym o prawach człowieka na 20. MDAG. Obejrzyj filmy konkursowe online! 
Znamy nagrodzone filmy na 20. Festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity! Nagrodę główną w konkursie Amnesty International na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka otrzymał film „Siedem zim w Teheranie” w reżyserii Stefii Niederzoll. Jury przyznało także wyróżnienie filmowi „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” w reżyserii Jialing Zhang. Do 4 czerwca filmy z konkursu Amnesty International, a także inne obrazy można obejrzeć w części online festiwalu w każdym zakątku Polski! Nagroda główna dla filmu “Siedem zim w Teheranie” Teheran, 2007 rok. Młoda architektka wnętrz, Reyhaneh Jabbari, zostaje skazana na śmierć po tym, jak śmiertelnie raniła mężczyznę, który próbował ją zgwałcić. Ten głęboko poruszający obraz jest jednak znacznie bardziej uniwersalną opowieścią. W uzasadnieniu przyznania nagrody głównej czytamy: “Ten głęboko poruszający film opowiada o niesprawiedliwości i okrucieństwie, które dotykają bezbronnej bohaterki, ale też o humanizmie, człowieczeństwie i głębi ludzkich emocji. Przypomina o wszystkim, o czym musimy pamiętać na temat kary śmierci, roli wymiaru sprawiedliwości i jego dysfunkcji, na temat łamania praw więźniów i przemocy wobec kobiet. Film Stafii Niederzoll to opowieść uniwersalna i niejednoznaczna. Zanurzając się w niej doświadczamy niemocy bohaterów i ich woli walki, wraz z nimi dojrzewamy do chwili, gdy gotowi są przebaczyć swym oprawcom. W tej bolesnej, znakomicie opowiedzianej historii, nie ma wygranych, są jedynie tragiczne w skutkach wybory”. Obejrzyj online >>> Wyróżnienie dla filmu “Inwigilacja. Dla dobra ogółu”
Wyróżniony film to niezwykle aktualny a przez to jeszcze bardziej zatrważający obraz zniewolenia społeczeństwa przez totalitarne państwo za pomocą nowych technologii. Reżyserka pokazuje świat, w którym kontroli poddany jest każdy aspekt życia obywateli. Co więcej dowiadujemy się, że tak jak w dystopijnych filmach fabularnych, status społeczny, możliwości rozwoju, aktywność zawodowa regulowane są przez system punktowy. Każdego, kto idzie inną drogą spotykają represje. System próbuje złamać prawników, prześladuje dysydentów, nęka obrońców praw człowieka. Orwellowskie metody prowadzą społeczeństwo do zobojętnienia i autocenzury. Twórcy wykazali się wielką odwagą w dokumentowaniu tej nierównej walki i postępującego poczucia bezsilności bohaterów. To ponury obraz rzeczywistości, która niedawno wydawała się jedynie złowieszczą melodią przyszłości lub koszmarnym snem. Jialing Zhang pokazuje, że dziś z tego snu wielu wolnych obywateli Chin nie może się obudzić”. Obejrzyj online >>> Jury obradowało w składzie Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, Kacper Gwardecki, członek Zarządu Stowarzyszenia oraz Michał Bielawski, reżyser. Zwycięski i wyróżniony obraz, a także inne filmy z konkursu Amnesty International, można obejrzeć do 4 czerwca w przestrzeni wirtualnej festiwal Millenium Docs Against Gravity>>> 

Sprawdź także

Poeta adwokatem

Spotkanie z autorami książki „Brzechwa. Poeta w Adwokackiej Todze” „Brzechwa. Poeta w Adwokackiej Todze” to …