Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Siła dominuje nad prawem

Siła dominuje nad prawem

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

– W Polsce jesteśmy świadkami dominacji siły nad prawem i narzucania przez mniejszość swojej woli większości obywateli – powiedziała prof. Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w programie Onet Rano.
– Prawo jest umową, że prawo będzie tamowało siłę. Jeżeli jednak siła zaczyna triumfować nad prawem, to prawo jest bezradne i właśnie jesteśmy świadkami tego – podkreśliła rozmówczyni Onetu. Prof. Łętowska dodała, że „obecnie rządzący mają poparcie ok. 20 procent obywateli, ale narzucają swoją wolę 80-procentowej większości”. Według niej, oznacza to, że „coś jest nie w porządku z funkcjonowaniem naszego mechanizmu państwowego”.
– Demokratyczne jest to, co służy większości, ale prawdziwej większości, wedle reguł, jakie ta większość ustanowiła i przy poszanowaniu praw mniejszości – mówiła. – A tego teraz nie widać – dodała. Jej zdaniem, „jesteśmy obecnie świadkami przekraczania granic rozumowań prawniczych i granic przyzwoitości w argumentacji prawniczej”. – Zły jest ustrój i prawo, które wyzwalają w ludziach oportunizm, chęć poniżenia innych, stosowanie języka przynoszącego korzyść – podkreśliła była sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
– Jeżeli państwo i prawo zaczynają zerować na tych instynktach, to jest bardzo źle – zaznaczyła. Prof. Łętowska przypomniała, że „bronią ludzi w sytuacji dewastacji rządów prawa jest sprzeciw obywatelski i nieposłuszeństwo obywatelskie”.

Sprawdź także

Pisowska pogarda

Co roku kręcę głową z niedowierzaniem, że sprawozdanie RPO o stanie przestrzegania praw człowieka w …