Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Śladami apolitycznych sądów i sędziów

Śladami apolitycznych sądów i sędziów

Sądownictwo a niepodległość. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na czwarty tegoroczny spacer edukacyjny w ramach projektu „Poznański sposób na niepodległość”. Spacer, zatytułowany „Szlakiem poznańskiego sądownictwa pod zaborem pruskim”, odbędzie się w sobotę 18 sierpnia o godz. 11, zbiórka przy pręgierzu przed Ratuszem na Starym Rynku.

Symbolicznym patronem spaceru, przenoszącego uczestników w świat monumentalnych gmachów pruskich sądów i w zacisze gabinetów poznańskich adwokatów, będzie wybitny działacz niepodległościowy, polityk i pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Władysław Seyda.
Przypomniane zostaną także postacie innych zasłużonych poznańskich prawników w XIX wieku. Początek spaceru wyznaczać będzie wkroczenie wojsk pruskich i wprowadzenie wymiaru sprawiedliwości w Prusach Południowych (1793-1806), a finał – przejęcie sądownictwa przez władze polskie po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.
Spacer poprowadzi dr Szymon Paciorkowski – prawnik i historyk, doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UAM, autor publikacji poświęconych m.in. rozwodom w międzywojennej Wielkopolsce, dziejom prawa małżeńskiego i sądom pokoju w II RP, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, koordynator projektu „Poznański sposób na niepodległość”. Udział w spacerach edukacyjnych z poznańskimi naukowcami to znakomity sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia, a od września PTPN zaprasza na kolejne cykliczne wykłady otwarte do swojej siedziby.
Przedsięwzięcie „Poznański sposób na niepodległość” objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Ponadto, projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronat medialny nad projektem objęli: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS.

Fot. Poznań Film Commission
Źródło: poznan.pl

Sprawdź także

Wałbrzych bez sądu pracy

W sądzie w Wałbrzychu nie ma już wydziału pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Sprawiedliwości …