Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Ślązoki, to nie Poloki

Ślązoki, to nie Poloki

PAD-aleć zawetował nowelizację ustawy o języku śląskim

PAD-aleć zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny — przekazała w środę Kancelaria Prezydenta.

Jak napisano w uzasadnieniu decyzji, „służyły temu liczne, naprzemiennie podejmowane inicjatywy ustawodawcze dotyczące uzyskania statusu mniejszości etnicznej przez społeczność Ślązaków albo przyznania etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego”.  „Prezydent podkreślił, że ocena, czy doszło do powstania określonego języka regionalnego, czy też do wyodrębnienia określonej mniejszości etnicznej musi przede wszystkim opierać się na badaniu, czy spełnione zostały kryteria określone w ustawie z dnia 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym” – czytamy w uzasadnieniu. Dodano, że ocena taka powinna być dokonana „przez specjalistów zajmujących się badaniem języka, kultury i tradycji, a w szczególności językoznawców”.

Na decyzję prezydenta zareagował od razu marszałek Sejmu Szymon Hołownia: „Różnorodność to siła Polski, a nie zagrożenie dla niej. Przykro, że pan tego nie rozumie, panie prezydencie” — podkreślił marszałek. Nic dziwnego, że PAD-aleć najbardziej lubi fotografować się z koniem, nie może mu odpowiedzieć.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …