Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / SN o wstrzymaniu aresztowania

SN o wstrzymaniu aresztowania

Sąd Najwyższy rozstrzygał zagadnienie prawne, czy możliwe jest wstrzymanie wykonania orzeczenia o tzw. warunkowym tymczasowym aresztowaniu po złożeniu poręczenia majątkowego. Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały stwierdzając, że w swoim wniosku Rzecznik Praw Obywatelskich nie przedstawił dostatecznych rozbieżnościwystępujących w orzecznictwie.
W 2014 r. HFPC wystąpiła do RPO w związku ze sprawą pana R.Ś., wobec którego wydano postanowienie o warunkowym tymczasowym aresztowaniu. Pomimo tego, że rodzina R.Ś. wpłaciła ustanowienie przez sąd poręczenie majątkowe, on sam nie został zwolniony z aresztu. ?Wystąpiliśmy wówczas do RPO z prośbą o rozważenie, czy wstrzymanie wykonalności warunkowego tymczasowego aresztowania ? o ile jest w ogóle możliwe ? w istocie nie jest kolejnym przedłużeniem tego środka zapobiegawczego, na które powinno służyć zażalenie? ? mówi Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. ?Podobna sytuacja miała również miejsce w sprawie aresztu Marcina D. przed SR dla Krakowa-Śródmieścia? ? dodaje Piotr Kubaszewski (więcej informacji dostępnych jest na stronie HFPC). W efekcie, RPO dokonał analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie a następnie wystąpił do SN z wnioskiem o wyjaśnienie pojawiających się rozbieżności.
Pomimo odmowy podjęcia uchwały, SN odniósł się do rozstrzyganego zagadnienia. Wskazał, że złożenie poręczenia majątkowego nie oznacza tego samego co wpłata sumy poręczenia. Zdaniem Sądu Najwyższego, chwilą złożenia poręczenia majątkowego jest moment złożenia protokołu przyjęcia poręczenia, ze wszystkimi elementami, które w tym protokole powinny być zawarte.
?SN stwierdził zatem, że postanowienie o warunkowym tymczasowym aresztowaniu może być wstrzymane dopóki podejrzany/oskarżony nie dysponuje protokołem złożenia poręczenia. Sama wpłata sumy poręczenia nie ma zatem żadnego znaczenia? ? tłumaczy Piotr Kubaszewski. Jeżeli jednak sąd rozpoznający zażalenie na warunkowy areszt będzie chciał aresztować podejrzanego/oskarżonego już po przekształceniu się tymczasowego aresztowania w nieizolacyjny środek zapobiegawczy (a więc po protokolarnym złożeniu poręczenia), wówczas będzie musiał wydać postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, na które służyć będzie zażalenie.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …